გარე დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა N1
მასწავლებლის სახელი, გვარი:ეკატერინე გოგოლაძე
საგანი: გეოგრაფია
სწავლების საფეხური/კლასი:საბაზისო/91 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 29მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე
არ არის
გაკვთილის თემა:მოსახლეობის ბუნებრივი მოძრაობა
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლე შეძლებს
v გეოგრაფიულიინფორმაციის სქემების საშუალებით წარმოდგენას;
v გეოგრაფიულიინფორმაციის სქემების საშუალებით წარმოდგენას;
v
საქართველოს
მოსახლეობის დემოგრაფიულ ვითარებაზე მსჯელობას;
v არსებული ვითარების გასაუმჯობესებლად გზების დასახვას;
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან :
გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება
ესგ-ს საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს: დრო და სივრცე და გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა თანხვედრაშია
ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა
და მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა შესაბამისობაშია
მოცემულ პერიოდთან.
გეო.IX.1. მოსწავლეს შეუძლია რუკების
და სხვა თვალსაჩინოებების (ფოტოები, გრაფიკები, ცხრილები,
დიაგრამები და სხვა) დახმარებით დაახასიათოს ადგილი, მოვლენა და პროცესი;შეადგინოს თემატური რუკები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
სქემების საშუალებით
წარმოდგენილ გეოგრაფიულ ინფორმაციას;
გეო.IX.8. მოსწავლეს შეუძლია მოსახლეობის
დემოგრაფიული მაჩვენებლებისა და დინამიკური მახასიათებლების დაკავშირება ქვეყნის ეკონომიკურ
აქტივობასთან.
· სტატისტიკური ინფორმაციის საფუძველზე ადარებს საქართველოში არსებულ დემოგრაფიულ ვითარებას;
· მსჯელობს შექმნილი ვითარების გამომწვევ მიზეზებზე და სიტუაციის გაუმჯობესების გზებზე;
N
|
აქტივობის აღწერა
|
გამოყენებული მეთოდი/
მეთოდები
|
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
|
დრო (წთ)
|
||||||||||||||||||||||||
1.
|
გაკვეთლის დაწყებამდე, მოსწავლეები საკლასო ოთახში შემოსვლისას ყუთიდან იღებენ ნომრებს, ქმნიან ხუთი ჯგუფს.
|
ჯგუფური
|
საეთო საკლასო
|
ყუთი, ფურცლები
- ჯგუფის ნომრებით
|
|||||||||||||||||||||||||
2
|
კლასის ორგანიზება
გაკვეთილის თემისა, მიზანისა და შეფასების სქემების გაცნობა.
მასწავლებელი პრეზენტაციის
საშუალებით აცნობს გაკვეთილს თემას, მიზანს (მოკლევადიან მიზანს უკავშირებს გრძელვადიან მიზნებს) და შეფასების რუბრიკებს, რომელთა საშუალებით შეფასდება
ჯგუფური მუშაობის განმავითარებელი უკუკავშირი.
მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს, რომ „ცერებით“ გამოხატონ როგორ გაიგეს გაკვეთილის
მიზანი და შეფასების კრიტერიუმები.
|
ინსტრუქტაჟი
,,ცერები“
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო: საქართველოს გეოგრაფია მე-9კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა
- ბაკურ სულაკაური 2012წ.
გეგმაეროვნული
სასწავლო გეგმა 2011-2016 წ.წ.
საკლასო ჟურნალი, კალამი
ჯგუფის აღმნიშვნელი ნომრები
პროექტორი,
კომპიუტერი;
Power Point -ში აწყოლიბილი პრეზენტაცია, რომელიც აადვილებს მასალის
ვიზუალურ აღქმას.
დანართი 2
საკლასო აქტივობის ანალიტიკური შეფასების რუბრიკა;
დანართი 3
ჯგუფური მუშობის შეფასების რუბრიკა;
დანართი 4
ჯგუფში მუშაობის წესები;
მომზადებული თვალსაჩინოება შეფასებას ხდის მოსწავლისთვის
გამჭვირვალეს, ობიექტურს და რელევანტურს.
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
3.
|
აქტივობაN 1 - წინარე ცოდნის გააქტურება
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლემწარმოადგინოს წინა გაკვეთილის შესასრულებელი
დავალება და გაიხსენოს განვლილიმასალა ,,ლოგიკური ჯაჭვის“ მეთოდისდახმარებით.
აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი კითხვა-პასუხის რეჟიმით, ამოწმებს წინა გაკვეთილის საშინაო დავალებას.
შემდეგ, ყველა ჯგუფსურიგებსკონვერტს
და აძლევს ინსტრუქციას:
·
ჯგუფის წევრებმა გახსენით
კონვერტები და ააწყეთ
·
მასში მოთავსებული სიტყვები, დასრულების შემდეგ კი ხმამაღლა წაიკითხეთ
მიღებული წინადადება.
·
(2 წთ)
I.
ჯგუფის ასაწყობი წინადადება:
დემოგრაფია - ბერძნული სიტყვაა, ,,დემოს“- ხალხს ნიშნავს,
,,გრაფოს“-აღწერას .
II.
ჯგუფის ასაწყობი წინადადება:
ამა თუ იმ ტერიტორიაზე მცხოვრებ ადამიანთა ერთობლიობას - მოსახლეობა
ეწოდება.
III.
ჯგუფის ასაწყობი წინადადება:
ქვეყნის მოსახლეობის დემოგრაფიულ მაჩვენებელს,
მოსახლეობის აღწერის დახმარებით ადგენენ.
IV.
ჯგუფის ასაწყობი წინადადება:
მოსახლეობის რაოდენობის ცვლას დროის გარკვეულ მონაკვეთში, მოსახლეობის
დინამიკა ეწოდება.
V.
ჯგუფის ასაწყობი წინადადება:
მოსახლეობის დინამიკაზე მოქმედებს
ქვეყნის შიდა და გარე პოლიტიკური ვითარებები.
ჯგუფები
წარმოადგენენშესრულებულ დავალებას დაარგუმენტირებულად დაასაბუთებენმის განმარტებას.
დასრულების შემდეგ კი მასწავლებელი Power-point- ის დახმარებით აჩვენებს სწორად დალაგებულ ,,ლოგიკურ
ჯაჭვს’’ და სთხოვს მოსწავლეებს შეადარონ და საჭიროებისამებრ გაასწორონ აწყობილი
წინადადებები. (ჯგუფები ნომრების
მიხედვით გამოდიან.)(3წთ)
მასწავლებელი გავლილი
მასალის ახალ თემასთან დაკავშირების მიზნით სვამს კითხვას:(2წთ)
Ø გავიხსენოთ რა არის ბუნებრივი მოძრაობა და როგორ ხდება მისი გამოთვლა?
Ø რა შემთხვევაში იქნება ბუნებრივი მოძრაობა დადებითი ან
უარყოფითი?
|
,,ლოგიკური ჯაჭვი“
|
ჯგუფური
|
Power Point -ში აწყოლიბილი პრეზენტაცია, რომელიც საშუალებას
იძლევა ,,ლოგიკური ჯაჭვის’’ ვიზუალურ საშუალებას.
|
7წთ
|
||||||||||||||||||||||||
4.
|
# 2 აქტივობა - ინტერაქტიური ლექცია
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ
ლექციისა დაპრეზენტაციის საშუალებით გაეცნოს ახალი თემა.
აქტივობის მსვლელობა:
მასწავლებელი გაკვეთილს განაგრძობს მინი ლექციით,
თემა: ,,მოსახლეობის
ბუნებრივი მოძრაობა“ . ახსნის დროს კითხვა-პასუხის რეჟიმით, აქტიურად რთავს მოსწავლეებს. იყენებს ვიზუალურ
მასალას სლაიდების დახმარებით.
|
ინტერაქტიური ლექცია
|
მთელი კლასი
|
Power Point -ში აწყოლიბილი, ინტერაქტიული ლექციის დროს გამოსაყენებული
სლაიდები.
რესურსი ემდსახურება ახალი მასალის უკეთ აღქმას.
|
7წთ
|
||||||||||||||||||||||||
აქტივობა N 3- ინფორმაციის დახარისხება
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლემდაასახელოს ბუნებრივ მოძრაობაზე განმსაზღვრელი
ფაქტორი/ფაქტორები, არგუმენტირებულად დაასაბუთოს თავის მოსაზრება და იპოვის პრობლემის
მოგვარების საშუალებები.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი ჯგუფებს ურიგებს - კოგნიტურ სქემას და აძლევს ინსტრუქციას: ჯგუფები
გაეცანით ,,კოგნიტურ სქემას“ და შეასრულეთ დავალება მოცემული გეგმის მიხედვი.
ინსტრუქცია 1
.
ცხრილის პირველ სვეტში - დაასახელეთ, ბუნებრივ მოძრაობაზე განმსაზღვრელი
ფაქტორი ან ფაქტორები;
ინსტრუქცია 2. ცხრილის მეორე სვეტში - არგუმენტირებულად დაასაბუთეთ თქვენი მოსაზრება, ვფიქრობ, რომ...
ინსტრუქცია 3.
ცხრილის
მესამე სვეტში - მოძებნეთ პრობლემის მოგვარების გზები.
მასწავლებელი დაკვირვების ოქმის
დახმარებით ახდენს ჯგუფის მუშობის მონიტორინგს.
|
,,კოგნიტური სქემა“
|
ჯგუფური
|
თაბახის ფურცელზე დაბეჭდილი ,,კოგნიტური სქემები“
ყველა ჯგუფისთვის, კალამი.
(რესურსი ემსახურება ჯგუფური სამუშაოს შესრულებას)
დანართი N5
ჯგუფებზედაკვირვების
ოქმი N6
|
8 წთ
|
|||||||||||||||||||||||||
5.
|
აქტივობა N
4- პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი:ჯგუფებმა პრეზენტაციისსახით წარმოადგინონ
შესრულებული დავალება.
აქთივობის აღწერა: მასწავლებელი ჯგუფებს სთხოვს აირჩიონ მათთვის
სასურველი ერთი ან ორი პრეზენტატორი რომელიც, წარმოადგენს
შესრულებულ დავალებას პრეზენტაციის სახით.
(მასწავლებელი ყველა
პრეზენტატორის ახსენებს პრეზენტაციისთვის განკუთვნილ დროს, 2 წუთი.)
დანარჩენი ჯგუფის
წევრები ყურადღებით უსმენენ, გამოთქვამენ მოსაზრებას საჭიროებისამებრ, ახდენენ ინფორმაციის
დამატებას.
(მასწავლებელი
დაკვირვების ოქმის დახმარებით, ყველა ჯგუფს
პრეზენტაციის ბოლოს აძლევს განმავითარებელ
შეფასებას).
|
პრეზენტაცია
|
ჯგუფური
|
ჯგუფებზედაკვირვების
ოქმი N6
(რესურსი გამოიყენება ჯგუფის განმავითარებელი შეფასებისთვის)
|
10 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
6.
|
აქტივობა N5 - რეფლექსია
აქტივობის მიზანი:
გაკვეთილის შეჯამება აქტივობა -,,შავი ლაქა“ .
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ახდენს გაკვეთილის შეჯამებას, კლასში
სვამს კითხვას:
·
რომელი აქტივობა მოგეწონათ?
·
რა იყო ჩვენი გაკვეთლის
მიზანი?
·
როგორ ფიქრობთ, გავედით
თუ არა მიზანზე?
·
ხომ არ დარჩა რამე
გაუგებარი?
კითხვა - პასუხის რეჟიმში, მოსწავლეების დახმარებით
მოხდება საკითხების გაგება - გააზრება.
|
,,შავი ლაქა“ .
კითხვა-პასუხი
|
ინდივიდუალური
|
Powier point -ში აწყოლიბილი პრეზენტაცია,
პროექტორი,
კომპიუტერი;
(რესურსი ვიზუალურად თემის გაგება გააზრებას)
|
5წთ
|
||||||||||||||||||||||||
7.
|
აქტივობა N 6- შეფასება
აქტივობის მიზანი:
მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის შეფასება,საკლასო
აქტივობისა და ჯგუფური მუშაობის რუბრიკების მიხედვით.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი განმავითარებელი კომენტარით და რუბრიკის
მიხედვით აფასებს ჯგუფურ მუშაობას, ხოლო ანალიტიკური რუბრიკის მიხედვით კოგნიტურ
უნარებს.
|
შეფასება
|
ჯგუფური
|
დანართი 1
საკლასო აქტივობის შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა
დანართი 2
ჯგუფური მუშაობის რუბრიკა
რესურსი ობიექტურს, გამჭვირვალესა და რელევანტურს
ხდის შეფასების პროცესს მოსწავლეთათვის
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||
8.
|
აქტივობა N
7- საშინაო დავალებ :
გაეცით პასუხი გაკვეთილში მოცემული #2,#5. სავარჯიშოებს.
|
ინსტრუქტაჟი
|
საერთო-საკლასო
|
სახელმძღვანელო: საქართველოს გეოგრაფია მე-9 კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია.
& 32
გვ. 141-144
სავარჯიშო
#2, #5
|
2 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||
9.
|
სარეზერვო აქტივობა
- - სამიზნე
მასწავლებელი ფორმატისფურცელზეხატავს სამიზნეს,რომელიცდაყოფილიაოთხსექტორად. თითოეულსექტორშიიწერებაპარამეტრები.მაგ; Iსექტორშიაქტიურად ვიყავი ჩართული; II-ში - საინტერესო იყო;
III-ში - გასაგები იყო;
ხოლოIV -ში - ახალი გავიგე.
თითოეულიმოსწავლეაღნიშნავსწერტილს
ან „ +“ ნიშანსდაა.შ. ესაღნიშვნაშეესაბამებამისიშედეგებისშეფასებას. თუმოსწავლე დაბალდონეზეაფასებსთავისშედეგებს, მაშინსამიზნეზეწერტილიახლოსუნდაიყოს1-თან, ხოლოთუცოტამეტად - მაშინ2-თან. იმშემთხვევაში, თუუფრომაღალდონეზეაფსებსმაშინ - ციფრ4-იანთანახლოს.
|
თვითშეფასება
|
ინდივიდუალური
|
გაკვეთილის
ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლე სქემის საშუალებით წარმოადგენს გეოგრაფიულ ინფორმაციის, მსჯელობს საქართველოს მოსახლეობის დემოგრაფიულ ვითარებაზე,
სახავს გზებს შექმნილი ვითარებისგასაუმჯობესებლად.
საკლასო აქტივობის ანალიტიკური შეფასების რუბრიკა
დანართი 1
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
წინარე ცოდნის გამოყენება
|
ვერ იყენებს წინარე ცოდნას
|
მეტნკლებად იყენებს
იწარე ცოდნას
|
ნაწილობრივ იყენებს იწარე ცოდნას
|
არგუმენტირებულად იყენებს იწარე ცოდნას
|
საკლასო დავალების ინსტრუქციის დაცვა
|
ვერ მიჰყვება დავალებების
ინსტრუქციებს
|
დავალება ძირითადად არ ესადაგება მასწავლებლის მიერ მიცემულ მითითებას
|
დავალებებს უმეტესად ესადაგება
მასწავლებლის ინსტრუქტაჟს
|
დავალებებს თითქმის ყოველთვის
დიდი მონდომებით და ინსტრუქციების დაცვით ასრულებს
|
ჩამოთვლის
და ასაბუთებს ბუნებრივ მოძრაობის განმსაზღვრელ ფაქტორებს, ხსნის მათ მნიშვნელობას.
|
ვერ ჩამოთვალა
ბუნებრივ მოძრაობის განმსაზღვრელი ფაქტორებს და ვერ ხსნის მათ მნიშვნელობას.
|
მეტნაკლებად ჩამოთვალა ბუნებრივ მოძრაობაზე განმსაზღვრელი ფაქტორებს, თუმცა ვერ აკეთებს არგუმენტირებულ
დასკვნებს.
|
უშეცდომოდ ჩამოთვლის ბუნებრივ მოძრაობის განმსაზღვრელ
ფაქტორებს. თუმცა უჭირს არჩევანის არგუმენტირება.
|
უშეცდომოდ ჩამოთვლის და არგუმენტირებულად ასაბუთებს
ბუნებრივ მოძრაობის განმსაზღვრელ ფაქტორებს და ხსნის მათ მნიშვნელობას.
|
ინფორმაციის გაამთლიანება , დასკვნების გამოტანა, სააზროვნო
უნარების გამოვლენა
|
ვერ დააკავშირა სხვადასხვა ტიპის ინფორმაცია, ვერ გაამთლიანა და იმსჯელა მათზე
|
ვერ მოჰყავს არგუმენტები, უჭირს დასკვნების გამოტანა
|
გამოიტანა დასკვნები, თუმცა არგუმენტირებულად დაკავშირებისას უშვებს ხარვეზებს
|
გამოიტანა დასკვნები, არგუმენტირებულად დააკავშირა
სხვადასხვა ფორმით მიღებული ინფორმაცია გაამთლიანა
ინფორმაცია
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა დანართი 2
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
მუშაობა მხოლოდ საკითხის
ირგვლივ
|
ვერ ახდენენ კონცენტრირებას საკითხის ირგვლივ
|
უჭირთ
დავალებებზე კონცენტრირება, ხშირად სცდებიან ძირითად თემას
|
ართმევენ თავს დავალებებს,
თუმცა ზოგჯერ გადაუხვევენ ძირითადი თემიდან
|
სწორი მიმართულებით და მართებულად ართმევენ თავს დავალებებს წევრებს
შორის ფუნქციები თანაბრად არის გადანაწილებული
|
თანამშრომლობა და აზრთა გაზიარება
|
ჯგუფის წევრები
არ თანამშროლობენ, თანაბარი წვლილი
არ შეაქვთ დავალების შესრულებაში
|
ჯგუფის წევრები
ნაწილობრივ თანამშროლობენ, არათანაბარი წვლილი
შეაქვთ დავალების შესრულებაში
|
ჯგუფის წევრები
მეტნაკლებად თანამშროლობენ, თანაბარი წვლილი
შეაქვთ დავალების შესრულებაში
|
ჯგუფის წევრები ყოველთვის თანამშროლობენ, თანაბარი წვლილი შეაქვთ
დავალების შესრულებაში
|
დროის ლიმიტის დაცვა.
|
ჯგუფი ვერ იცავს დროის ლიმიტს
|
ჯგუფს
უჭირს დროის ლიმიტის დაცვა
|
ჯგუფს მეტნაკლებად იცავს დროის ლიმიტს
|
ჯგუფი იცავს
დროის ლიმიტს
|
ჯგუფში მუშაობის
წესები: დანართი 4
-
ვუსმენენ ერთმანეთს და ვიცავთ რიგითობას;
-
ჯგუფის წევრებს ვუცვლით ინფორმაციას;
-
ვმუშაობთ მხოლოდ საკითხის ირგვლივ;
-
ვთანამშრომლობთ და შეგვაქვს წვლილი დავალების შესრულებაში;
-
აზრის გამოხატვისთვის გვაქვს თანაბარი
პირ
დანართ N5. ,,კოგნიტური სქემა“-ზეიმუშავეთ ჯგუფებში.
№
|
ბუნებრივ მოძრაობაზე განმსაზღვრელი ფაქტორის დასახელაბა.
|
არგუმენტირებული
დასაბუთება, ვფიქრობ, რომ...
|
პრობლემის გადაჭრის გზა.
|
1
|
|||
2
|
|||
3
|
|||
4
|
ჯგუფებზე
დაკვირვების ოქმი
N6
შეფასებისკრიტერიუმები
|
I - ჯგუფი
|
II - ჯგუფი
|
III - ჯგუფი
|
IV - ჯგუფი
|
V - ჯგუფი
|
|||||
სუსტი/ძლიერი
მხარეები
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
ჯგუფისწევრებისჩართულობა
|
||||||||||
ჯგუფისწევრებიუსმენენერთმანეთს
|
||||||||||
უცვლიან ერთმანეთსიდეებს დაინფორმაციას
|
სახელი და გვარი - ეკატერინე
გოგოლაძე
თარიღი - 07.02.
2019
გაკვეთილის რეფლექსია 07/ 02/ 2019
მასწავლებლის სახელი, გვარი:ეკატერინე
გოგოლაძე
განმხორციელებელიორგანიზაცია :თბილისი
სსიპ 126 -ე საჯარო სკოლა
საგანი:გეოგრაფია
სწავლების საფეხური/კლასი:საბაზო/მე-91
მოსწავლეთა რაოდენობა: 29 მოსწავლე
/ სპეციალური საგანმანათლებლო
საჭიროების მქონე
მოსწავლე არ მყოლია
გაკვთილის თემა:მოსახლეობის
ბუნებრივი მოძრაობა
გაკვეთილის ეფექტურობა:
გაკვეთილის დაწყებამდე, კენჭისყრის საფუძველზე, მოსწავლეებიგადანაწილდნენ
ხუთ ჯგუფში. აქტივობის მიზანი შესრულებულად
მიმაჩნია, რადგან მოხდა განსხვავებული შესაძლებლობების მქონე მოსწავლეების დაჯგუფება.
მოსწავლეები გაეცნენ გაკვეთილის
თემას, შეფასების რუბრუკებს, ჯგუფში მუშაობის
წესებს როგორც პრეზენტაციის საშუალებით, ასევე საკლასო ოთახში კედლებზე გაკრული დაფორმატებული
მასალის სახით, რაც გათვლილი იყო ყველა მოსწავლეზე.
მოსწავლეებს მიეცათ სხვადასხვა სახის დავალება,
რომლებიცუზრუნველყოფდა მიღებული ცოდნის
გააზრებასა და განმტკიცებას.
ჯგუფური მუშაობის პროცესში მოსწავლეებმა შეძლეს სქემაზე მუშაობა, საკუთარი ვარაუდების გამოთქმა,
ინფორმაციის დახარისხება, საკითხის არგუმენტირებულად დასაბუთება და პრობლემის
გადაჭრის გზების მოძებნა. მათგამოავლინეს როგორც კოგნიტური, ასევე
თანამშრომლობითი სწავლების საჭირო უნარები.
გამოყენებული აქტივობების ძლიერი მხარე იყო ის, რომ
მოსწავლეები არგუმენტირებული მსჯელობის შედეგად ავლენდნენ კრიტიკული აზროვნების
უნარს.
ჩატარებული გაკვეთილის ძლიერ მხარედ ვთვლი იმასაც,
რომ საგაკვეთილო პროცესში ვიყავი
ფასილიტატორი, გაკვეთილის
მსვლელობისას ვაძლევდი უკუკავშირს განმავითარებელი შეფასების სახით, ეს
ხელს უწყობდა მოსწავლეთა მოტივაციის ზრდასა და იმას, რომ მოსწავლეებმა მთელი
გაკვეთილის განმავლობაში შეინარჩუნეს ინტერესი მასალის მიმართ. ჩემსა და მოსწავლეებს შორის იყო კეთილგანწყობილი და
თანაშრომლობაზე აგებული ურთიერთობა.
ჩემი აზრით, ამგვარად წარმართული პროცესი
ესადაგებოდა მოსწავლეზე ორიენტირებული გაკვეთილის მთავარ პრინციპს - სწავლა
აქტიური პროცესია და მოსწავლემ თავად უნდა ააგოს ცოდნა მასწავლებლის დახმარებით.
მიღწეული შედეგი:
გაკვეთილის მიზნიდან გამომდინარე, საგაკვეთილო პროცესში
განხორციელებული აქტივობები, გამოყენებული მეთოდები და კლასის ორგანიზების ფორმა შესაბამისობაში იყო ერთმანეთთან და დამეხმარა ეროვნული სასწავლო გეგმის სტანდარტის შესაბამის შედეგებზე გასვლაში.
ვფიქრობ, აქტივობები და რესურსები შევარჩიე სწორად, რადგან მოსწავლეები
თავს არ არიდებდნენ კითხვებზე
პასუხის გაცემას, ადვილად შემოდიოდნენ
კონტაქტში, იღებდნენ გადაწყვეტილებას, გამოთქვამდნენ საკუთარ აზრს.გაკვეთილის
მიზანი მიღწეულად მიმაჩნია.
გაკვეთილის გეგმის / განსაზღვრული
აქტივობების მოდიფიცირება:
მოსწავლეებმა პრეზენტაცია
წარადგინეს ამომწურავად, რის გამოც
დამატებითი შეკითხვები იყო მცირე რაოდენობით, ამის გამო გამოვიყენე სარეზერვო აქტივობა ,,სამიზნე“.
წინარე შეხვედრაზე დამკვირვებელმა მიმითითა,
რომ ,,სამიზნე“ სქემა არ მქონდა სექტორებად დაყოფილი. რადგან სლაიდზე
ვერ მოვახერხებდი ინსტრუქციის შეცვლას მომიწია სქემის მოდიფიცირება. შეფასება ოთხივე
მიმართულებით: ,,აქტიურად ვიყავი ჩართული“,
,,საინტერესო იყო“, ,,გასაგები იყო“ და ,,ახალი
გავიგე“ გამოვიყენე ფერადი
რგოლები ,,+“ და ,,-“ აღნიშვნებით. დროის სიმცირის გამო აქტივობა
შეასრულა ჯგუფიდან ერთმა მონაწილემ. საბოლოოდ მოხდა ჯგუფების თვითშეფასება.
გასაუმჯობესებელი მიმართულება:
გაკვეთილის მიმდინარეობის პროცესში მოსწავლეთა უმრავლესობა
მოტივირებული იყო და აქტიურად მონაწილეობდა
როგორც საკლასო, ისე ჯგუფურ მუშაობაში, თუმცა
იყვნენ პასიური მოსწავლეები.
ვფიქრობ, რომ გაკვეთილის გასაუმჯობესებლად
სამომავლოდ გავითვალისწინებ:
·
პასიური მოსწავლეების მრაალფეროვან აქტივობებში ჩართვას;
·
გამოსაძახებელი ჩხირების გამოყენებას ინდივიდუალური
გამოკითხვისთვის, რათა ყველა მოსწავლე თანაბარ პირობებში აღმოჩნდეს, მიეცეს დრო პასუხის მოსაფიქრებლად და ჩამოსაყალიბებლად.
·
მასწავლებლის
მხრიდან უფრო ეფექტური უკუკავშირის განხორციელებას;
·
პრეზენტაციისხარისხისამაღლებას.
გარე დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა N 2
მასწავლებლის
სახელი,გვარი:ეკატერინე გოგოლაძე
საგანი: გეოგრაფია
სწავლების
საფეხური/ კლასი: საბაზო / მე-91
მოსწავლეთა
რაოდენობა: 29 მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ არის.
გაკვეთილის თემა:
მოსახლეობის მექანიკური
მოძრაობა
გაკვეთილის მიზანი:
Ø მოსწავლე შეძლებს, სქემების საშუალებით წარმოდგინოს გეოგრაფიული ინფორმაცია;
Ø განასხვაოს მიგრაციისტიპებიმიმართულების, დროისა და ფორმის მიხედვით;
Ø იმსჯელოს გადაადგილებულ
პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე,
Ø გამოთქვას მოსაზრებება პრობლემის დარეგულირებაზე;
გაკვეთილის თემისა და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებთან:
გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება ესგ-ს საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს:
დრო და სივრცე და გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა თანხვედრაშია
ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა
და მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა შესაბამისობაშია
მოცემულ პერიოდთან.
გეო.IX.1. მოსწავლეს შეუძლია რუკების და სხვა თვალსაჩინოებების (ფოტოები, გრაფიკები, ცხრილები,
დიაგრამები და სხვა) დახმარებით დაახასიათოს ადგილი, მოვლენა და პროცესი;შეადგინოს თემატური რუკები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
- აანალიზებს სქემების საშუალებით წარმოდგენილ გეოგრაფიულ ინფორმაციას;
გეო.IX.9. მოსწავლეს შეუძლია გააანალიზოს საქართველოს მოსახლეობის მიგრაციისა და ურბანიზაციის პროცესები და გამოთქვას ვარაუდები მომავალთან დაკავშირებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
მსჯელობს საქართველოში არსებული
მიგრაციული პროცესების გამომწვევ მიზეზებზე;
·
მსჯელობს გადაადგილებულ პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე,
გამოთქვამს მოსაზრებებს პრობლემის დარეგულირებაზე;
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები
(
გამოყენებული რესურსების
მიზანშეწონილობის
დაასაბუთება )
|
დრო
(წთ.)
|
||||||||||||||||||||||||||||||
1
|
ჰეტეროგენური ჯგუფების
შექმნა
კლასში მაგიდები განლაგებულია ისე, რომ გამოიყოფა ხუთი სამუშაო სივრცე
. გაკვეთლის დაწყებამდე, მოსწავლეები
საკლასო ოთახში შემოსვლის დროს ყუთიდან იღებენ ფურცლებს, სადაც მითითებულია
ჯგუფის ნომერი. მოსწავლეები
სხდებიან თავიანთი ნომრის შესაბამის
მაგიდასთან. ჯგუფები შედგება 5-6
წევრისგან.
საკლასო ოთახში გამოკრულია გაკვეთილის თემა, მიზანი, ჯგუფში მუშაობის
წესები და შეფასების რუბრიკა.
|
დაჯგუფება კენჭისყრით
|
ჯგუფური
|
ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.
ეროვნული
სასწავლო გეგმა 2011-2016 წ.წ.
ჯგუფში მუშაობის წესები
და შეფასების რუბრიკები,
რათა
შეფასება გამჭვირვალე,
ობიექტური და რელევანტური იყოს
ყუთი, ფურცლები
გადანომრილი
ჯგუფები
|
კლასში შემოსვლისას, გაკვეთილის დაწყებამდე
|
||||||||||||||||||||||||||||||
2
|
გაკვეთილის თემის წარდგენა
მასწავლებელი ესალმება კლასს, კითხულობს სიას.
მასწავლებელი წარუდგენს
მოსწავლეებს :
გაკვეთილის თემას - ,, მოსახლეობის მექანიკური მოძრაობა“
1.
მაწავლებელი კლასს აცნობს გაკვეთილის მიზანს:
2.
ახსენებს
ჯგუფში მუშაობის წესებს
3.
მიუთითებს კლასს ნამუშევრის პრეზენტაციის შეფასების ანალიტიკურ და ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკაზე, რომლითაც მოხდება ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი ეფექტური უკუკავშირი
4.
უხსნის მოსწავლეებს, რომ საკლასო აქტივობის
შეფასების რუბრიკის მიხედვით შეაფასებს მოსწავლეების
კოგნიტურ უნარებს, ხოლო დაკვირვების ოქმის მიხედვით ჯგუფებს აძლევს
ეფექტურ უკუკავშირს.
|
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება
|
მთელ კლასთან
|
სახელმძღვანელო: ავტ: მ. ბლიაძე,
გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური
2012წ.
ეროვნული
სასწავლო გეგმა 2011-2016 წ.წ.
საკლასო ჟურნალი,
ცარცი, კალამი
პრეზენტაციის ანალიტიკური შეფასების რუბრიკა
დანართი 2
ჯგუფებზედაკვირვებისოქმი
დანართი N3
ჯგუფში მუშაობის წესები
დანართი 4
საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკდანართი 5
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა დანართი 6
|
3 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
3
|
N 1 აქტივობა - წინარე ცოდნის
გააქტიურება
აქტივობის მიზანი: მოსწავლმ წარმოადგინოს წინა გაკვეთილის დავალება და ნასწავლი თემაკითხვა-პასუხის რეჟიმით,
ხოლო ასოციაციური რუკისდახმარებით კი
ახალ თემასთან კავშირი.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებლი კითხვა პასუხის რეჟიმით ამოწმებს, საშინაო დავალებასა და წინა გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას:
Ø რა არის ბუნებრივი მოძრაობა?
Ø ახსენით, ბუნებრივ მოძრაობის განმსაზღვრელი ფაქტორები;
Ø ჩამოთვალე ბუნებრივ მატებასთან განმსაზღვრელი ფაქტორები და დაადგინე
რომელი მათგანია მასტიმულირებელი და რომელი მოქმედებს უარყოფითად? (3 წთ)
ახალ თემასთან კავშირის მიზნით მასწავლებელი დაფაზეწერსსიტყვას: „მიგრაცია“ დასთხოვსმოსწავლეებს, ჩამოთვალონ, მიგრაციის სახეები. მათიპასუხებიფიქსირდება დაფაზე.
ასოციაციური რუკა
შემდეგმასწავლებელისთხოვსმოსწავლეებს, მოახდინონმიგრაციის კლასიფიკაცია
მიზეზის, დროისა და ფორმის მიხედვით.(3წთ)
ასოციაციურისქემების შევსებისშემდეგმასწავლებელიუკვეხვდებარამდენადიციანბავშვებმამიგრაციისსახეები მიზეზისა და
ფორმოს მიხედვით.
|
კითხვა-პასუხი
,,ასოციაციური რუკა“;
|
მთელი კლასი
|
დაფა; ცარცი;
ასოციაციურრუკა
დანართი N6
(აღნიშნული რესურსები ეხმარებათ წინა გაკვეთილისა
და ახალ გაკვეთილის ურთიერთკავშირს).
|
10 წთ
|
||||||||||||||||||||||||||||||
4.
|
N2 აქტივობა- მიგრაციაში
მყოფი პირების ამოცნობა
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ ამოიცნოს
მიგრაციაში მყოფი პირებიდა განასხვაონ ერთმანეთისგან.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელიმოსწავლეებს
აჩვენებს დაფაზე წინასწარ მომზადებულ ცხრილს
სადაც აღწერილია მიგრაციაში მყოფი
პირები და აძლევს ინსტრუქციას:
ყველა ჯგუფს გევალებათ წაიკითხეთ ფორმატზე მოცემული თითო ტექსტი და ამოიცნოთ, ვინ არიან
აღწერილი: ემიგრანტები, იმიგრანტები, რეემიგრანტები, ლტოლვილები თუ იძულებით
გადაადგილებული პირები.
ჯგუფები გამოსაძახებელი ჩხირების
მიხედვით ირჩევენ ტექსტებს, ამოიცნობენ
და ერთმანეთისგან განარჩევენ მიგრაციაში
მყოფი პირებს, მასწავლებელი კი მათ პასუხებს
აკავშირებს ,,X”-ით, საბოლოოდ კი ივსება ცხრილი.
ცხრილის შევსებით მასწავლებელი ხვდება რამდენად
არჩევენ მოსწავლეები მიგრაციაში მყოფ პირებს.
|
ცხრილზე მუშაობა
გამოსაძახებელი ჩხირები
|
ჯგუფი
|
ფორმატზე დახაწული ცხრილი რესურსი ემსახურება
ახალ
თემასთან
დაკავშირებას
|
3 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
5.
|
N3 აქტივობა -
როლების
მორგება
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლემმოირგოს მიგრაციაში
მყოფი ხალხის როლი და მათიემოციებისგადმოცემა : ნახატის, წერილისამბავის ან პოსტერი სახით.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს RAFT მეთოდის
ცხრილს (ცხრილი გაკრულია კედელზე)
და აძლევს ინსტრუქციას,
თქვენ მოგიწევთ:მიგრაციაში
მყოფი მოქალაქეებისროლისმორგება,
მათიემოციებისა
და გრნობების გადმოცემა, შეარჩევა ვირტუალური აუდიტორიის,
ვისათნაც გსურთ საუბარი, ამოირჩიეთ მიმართვის სასურველი ფორმა: ნახატი,
წერილი,ამბავი ან პოსტერი და წარადგინეთ პრეზენტაციის
სახით.
1. ჯგუფის
შესარჩევი როლები:
1. ქართველი
იმიგრანტი;
2. ქართველი ემიგრანტი;
3. ქართველი რეემიგრანტი;
4. ემიგრანტიუცხო ქვეყანაში;
5. ემიგრანტისოჯახისწევრი.
(როლებიგადანაწილდება
მათისურვილისგათვალისწინებით);
2. ჯგუფის შესარჩევი ვირტუალურიაუდიტორია :
1. მშობელი
2. შვილი
3. ორგანიზაციები,
(ჯგუფის სურვილის
შერჩევით)
3. მიმართვის სასურველი ფორმა:
1. წერილი,
2. ბუკლეტი,
3. პოსტერიდაა. შ.
(ჯგუფის სურვილის
შერჩევით)
ჯგუფების შესასრულებელი დავალება
(5წთ)
მასწავლებელიცხრილში,
რომელიცდაფაზეამოცემული,
აფიქსირებსყველამონაცემსგარდა
- ბოლო გრაფისა (ჯგუფის შესავსები თემების ძირითადი იდეებისა), ის ივსება ყველა პრეზენტატორის
იდეების გაცნობის შემდეგ. (4წთ)
მასწავლებელი ჯგუფის დაკვირვების
ოქმის დახმარებით ახდენს ჯგუფის მუშობის მონიტორინგს
|
RAFT
|
ჯგუფური
|
ფორმატი, ფერადი მარკერი,
(რესურსი
ემსახურება საპრეზენტაციო თემის მომზადებას.)
ჯგუფის დაკვირვების ოქმის
დანართი
N 3
(რესურსი
ემსახურება ჯგუფის მუშაობაზე დაკვირვებას)
დანართი N6
|
8 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
6.
|
N4 აქტივობა - პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი: ჯგუფებიწარმოადგენენშესრულებულდავალებას პრეზენტაციის
სახით;
აქტივობის
აღწერა: მასწავლებელი ჯგუფებს სთხოვს აირჩიონ მათთვის სასურველი პრეზენტატორი
ან პრეზენტატორები დაწარმოადგინონ დავალება შესაბამისი გეგმის მიხედვით. (მასწავლებელი
მოსწავლეებს ახსენებს, რომ თითო პრეზენტატორს განკუთვნილი აქვს 1წუთი და 30 წამი)
ყოველი
პრეზენტაციების ბოლოს დასასმელი კითხვები:
ყოველი ჯგუფის გამოსვლის შემდეგ მასწავლებელი სვამს
კითხვებს სხვა ჯგუფების მისამართით:
-
გაქვთ კითხვები პრეზენტატორი ჯგუფის მიმართ?
-
რამდენადგადმოსცა მან თავის
ემოციები?
-
ხომ არაფერს ურჩევდით?
პასუხების მოსმენის შემდეგ კი მასწავლებელი ცხრილის
შესავსებ მეოთხე გრაფაში აფიქსირებს წარდგენილი ჯგუფების იდეებს. საბოოლოოდ ივსემა
მეოთხე გრაფაც.
|
პრეზენტაცია
ჯგუფების სპარინგი მოხდება გამოსაძახებელი ჩხირების
მეშვეობით
კითხვების დასმა
|
პრეზენტატორი/პრეზენტატორები
|
წებოვანი ლენტი (რესურსი ემსახურება საპრეზენტაციუდ
გამზადებული ფორმატების დაფაზე გასაკრავად)
პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკა
დანართი 2 დანართი 2
|
10 +2წთ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
7.
|
აქტივობა N5 - რეფლექსია
აქტივობის
მიზანი: გაკვეთილის შეჯამება აქტივობა
აქტივობის
აღწერა: მასწავლებელი ახდენს გაკვეთილის
შეჯამებას, კლასში სვამს კითხვას:
·
რომელი აქტივობა
მოგეწონათ?
·
რა იყო ჩვენი
გაკვეთლის მიზანი?
·
როგორ ფიქრობთ,
გავედით თუ არა მიზანზე?
·
ხომ არ დარჩა
რამე გაუგებარი?
კითხვა - პასუხის რეჟიმში, მოსწავლეების დახმარებით
მოხდება საკითხების გაგება - გააზრება.
|
კიტხვა-პასუხი
|
მთელი კლასი
|
Powier
point -ში აწყოლიბილი პრეზენტაცია,
პროექტორი,
კომპიუტერი;
(რესურსი ვიზუალურად თემის გაგება გააზრებას)
|
5 წუთი
|
||||||||||||||||||||||||||||||
9.
|
N
6აქტივობა -
შეფასება
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის
შეფასება, საკლასო აქტივობისა და დაკვირვების ოქმის რუბრიკების
მიხედვით.
აქტივობის აღწერა:
მასწავლებელი საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკის მიხედვით აფასებს მოსწავლეების
კოგნიტურ უნარებს, ხოლო დაკვირვების ოქმის მიხედვით ჯგუფებს აძლევს
ეფექტურ უკუკავშირს, აფასებს ხუთივე ჯგუფის
მუშაობას.
|
განმავითარებელი შეფასება
|
მთელი კლასი
|
საკლასო აქტივობის
შეფასების რუბრიკ
დანართი5
ჯგუფის მუშაობის დაკვირვების ოქმის
დანართი 3
|
3 წთ
|
||||||||||||||||||||||||||||||
10.
|
# 7აქტივობა
- საშინაო დავალება
მეგობრებთან ერთად შეიმუშავე სოციალური ანკეტა და
ჩაატარე გამოკითხვა (კლასში, სკოლაში ან სანათესაოში), რომლის საშუალებითაც დაადგინე,
შენ ირგვლივ როგორი მიგრაციული პროცესები მიმდინარეობს.
|
საშინაო დავალების ინსტრუქტაჟი
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო, რვეული
Power-point-
ში დაწერილი
მოსწავლის შესასრულებელი დავალება.
რესურსი ემსახურება დავალების უკეთ აღქმას.
|
1 წთ.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
11.
|
# 8 აქტივობა - თვითშეფასება
სარეზერვო აქტივობა: ჯგუფის წევრების თვითშეფასება (იხ. ქვემოთ)
მოსწავლეები ავსებენ
თვითშეფასების კითხვარს.
მსურველები შეფასების
შემდეგ ახმოვანებენ თავიანთ დამოკიდებულებებს
|
თვითშეფასება
|
ინდივიდუალური
|
თვითშეფასების
კითხვარი
დანართი 8
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
Ø მოსწავლე სქემების საშუალებით წარმოადგენს გეოგრაფიულ ინფორმაციას;
Ø ანსხვავებს მიგრაციისტიპებსმიმართულების, დროისა და ფორმის მიხედვით;
Ø მსჯელობს გადაადგილებულ
პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე;
Ø გამოთქვამს მოსაზრებებს პრობლემის დარეგულირებასთან
დაკავშირებით;
პრეზენტაციის
შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა დანართი 2
კრიტერიუ
მები
|
საუკეთესო
|
კარგი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
არადამაკმაყო
ფილებელი
|
დავალებას
თან შესაბამისობა
|
ინსტრუქციები
გააზრებულია მკაფიოდ, დავალება სრულყოფილად არის შესრულებული
|
მიყვება
ინსტრუქციებს, თუმცა დავალების შესრულება ზოგჯერ სცდება მიზანს
|
მიყვება
ინსტრუქციებს, თუმცა ზოგჯერ ზედაპირულად
|
ასრულებს
მხოლოდ
ზოგიერთ
ინსტრუქციას,
დავალებები არ არის დასრულებული
|
საერთოდ
არ შეესაბამება დავალებას
|
მსჯელობა
|
საუბრისას
მიზნობრივად იყენებს მონაცემებს და არგუმენტებს
|
საუბრისას
მხოლოდ ზოგჯერ იყენებს მონაცემებს და
არგუმენტებს
|
საუბრისას
მინიმალურად იყენებს მონაცემებს და არგუმენტებს
|
საუბრისას არ
იყენებს მონაცემებს და არგუმენტებს
|
უჭირს
საუბარი ვერ იყენებს მონაცემებს და
არგუმენტებს
|
დანართი N3
ჯგუფებზედაკვირვებისოქმი
შეფასებისკრიტერიუმები
|
I - ჯგუფი
|
II - ჯგუფი
|
III - ჯგუფი
|
IV - ჯგუფი
|
V - ჯგუფი
|
|||||
სუსტი/ძლიერი
მხარეები
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
სუსტი
|
ძლიერი
|
ჯგუფისწევრებისჩართულობა
|
||||||||||
ჯგუფისწევრებიუსმენენერთმანეთს
|
||||||||||
უცვლიან ერთმანეთსიდეებსდაინფორმაციას
|
ჯგუფში მუშაობის წესები: დანართი
N4
-
ვუსმენენ ერთმანეთს და ვიცავთ რიგითობას;
-
ჯგუფის წევრებს ვუცვლით ინფორმაციას;
-
ვმუშაობთ მხოლოდ საკითხის ირგვლივ;
-
ვთანამშრომლობთ და შეგვაქვს წვლილი დავალების შესრულებაში;
-
აზრის გამოხატვისთვის გვაქვს თანაბარი
პირობები.
საკლასო
აქტივობის შეფასების რუბრიკა დანართი
N5
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
წინარე ცოდნის გამოყენება
|
ვერ იყენებს წინარე ცოდნას
|
მეტნკლებად იყენებს
იწარე ცოდნას
|
ნაწილობრივ იყენებს იწარე ცოდნას
|
არგუმენტირებულად იყენებს იწარე ცოდნას
|
საკლასო დავალების ინსტრუქციის დაცვა
|
ვერ მიჰყვება დავალებების
ინსტრუქციებს
|
დავალება ძირითადად არ ესადაგება მასწავლებლის მიერ მიცემულ მითითებას
|
დავალებებს უმეტესად ესადაგება
მასწავლებლის ინსტრუქტაჟს
|
დავალებებს თითქმის ყოველთვის
დიდი მონდომებით და ინსტრუქციების დაცვით ასრულებს
|
მსჯელობს გადაადგილებულ პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე,
გამოთქვამს მოსაზრებებს პრობლემის დარეგულირებაზე;
|
ვერ მსჯელობს
გადაადგილებულ პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე და ვერ გამოთქვამს
მოსაზრებებს პრობლემის დარეგულირებაზე;
|
მეტნაკლებად მსჯელოს გადაადგილებულ პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე,
ცდილობს გამოთქვას მოსაზრება პრობლემის დარეგულირებაზე;
|
ნაწილობრივ მსჯელობს გადაადგილებულ პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე,
გამოთქვამს მოსაზრებებს პრობლემის დარეგულირებაზე;
|
არგუმენტირებულად მსჯელობს გადაადგილებულ პირთა, სოციალურ-ეკონომიკურ სირთულეებზე
და სახავს გზებს პრობლემის დასარეგულირებლად;
|
ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს;
|
ვერ შეადარა
დასკვნები გამოთქმულ ვარაუდს;
|
მეტნაკლებად შეადარა
დასკვნები გამოთქმულ ვარაუდს;
|
ნაწილობრივ შეადარა
დასკვნები გამოთქმულ ვარაუდს;
|
არგუმენტირებულად შეადარა
დასკვნები გამოთქმულ ვარაუდს;
|
ჯგუფური მუშაობის შეფასების რუბრიკა დანართი 6
კრიტერიუმები
|
1
|
2
|
3
|
4
|
მუშაობა მხოლოდ საკითხის
ირგვლივ
|
ვერ ახდენენ კონცენტრირებას საკითხის ირგვლივ
|
უჭირთ
დავალებებზე კონცენტრირება, ხშირად სცდებიან ძირითად თემას
|
ართმევენ თავს დავალებებს,
თუმცა ზოგჯერ გადაუხვევენ ძირითადი თემიდან
|
სწორი მიმართულებით და მართებულად ართმევენ თავს დავალებებს წევრებს
შორის ფუნქციები თანაბრად არის გადანაწილებული
|
თანამშრომლობა და აზრთა გაზიარება
|
ჯგუფის წევრები
არ თანამშროლობენ, თანაბარი წვლილი
არ შეაქვთ დავალების შესრულებაში
|
ჯგუფის წევრები
ნაწილობრივ თანამშროლობენ, არათანაბარი წვლილი
შეაქვთ დავალების შესრულებაში
|
ჯგუფის წევრები
მეტნაკლებად თანამშროლობენ, თანაბარი წვლილი
შეაქვთ დავალების შესრულებაში
|
ჯგუფის წევრები ყოველთვის თანამშროლობენ, თანაბარი წვლილი შეაქვთ
დავალების შესრულებაში
|
დროის ლიმიტის დაცვა.
|
ჯგუფი ვერ იცავს დროის ლიმიტს
|
ჯგუფს
უჭირს დროის ლიმიტის დაცვა
|
ჯგუფს მეტნაკლებად იცავს დროის ლიმიტს
|
ჯგუფი იცავს
დროის ლიმიტს
|
ჯგუფის
წევრის ____________________________________
თვითშეფასების რუბრიკადანართი N8
კრიტერიუმები
|
ყოველვის
|
ხშირად
|
იშვიათად
|
აქტიურად ვიყავი ჩართულიჯგუფის მუშაობაში
|
|||
ვიცავდი ჯგუფში მუშაობის წესებს
|
|||
ჩემი მოსაზრება იყომნიშვნელოვანი
|
|||
ჯგუფის პრეზენტაცია შეესაბამებოდამოთხოვნას
|
|||
პატივს ვცემდი ჯგუფის
წევრების აზრს
|
|||
ვიცავდი დროის ლიმიტს
|
თარიღი : 12.02.2019
გარე დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა
- 3
მასწავლებლის
სახელი,გვარი: ეკატერინე
გოგოლაძე
საგანი:გეოგრაფია
სწავლების
საფეხური/ კლასი: საბაზო
მე-9 კლასი
მოსწავლეთა
რაოდენობა: 29მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე
არ არის
გაკვეთილის
თემა:მოსახლეობის სქესობრივ-ასაკობრივი
და სოციალური სტრუქტურა
გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლე
შეძლებს
v საქართველოს სქესობრივ-ასაკობრივ პირამიდის შედარებას სხვადასხვა აღწარმოების ტიპის ქვეყნებთან;
v კავშირის
მოძებნას სქესობრივ-ასაკობრივ სტრუქტურასა და მოსახლეობის სოციალურ შემადგენლობას
შორის;
v მსჯელობას საქართველოში უმუშევართა რაოდენობის მომატების
მიზეზებზე და დასახავს გასაუმჯობესებელ გზებს;
გაკვეთილის თემისა
და მიზნის შესაბამისობა
ეროვნული სასწავლო გეგმის
მოთხოვნებთან :
გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება
ესგ-ს საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს: გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა თანხვედრაშია
ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა
და მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა შესაბამისობაშია
მოცემულ პერიოდთან.
გეო.IX.8.
მოსწავლეს შეუძლია მოსახლეობის
დემოგრაფიული მაჩვენებლებისა და დინამიკური მახასიათებლების დაკავშირება ქვეყნის ეკონომიკურ
აქტივობასთან.
·
განიხილავს სქესობრივ-ასაკობრივ პირამიდებს და ადარებს სხვადასხვა აღწარმოების
ტიპის მქონე ქვეყნების ანალოგებს;
·
მსჯელობს საქართველოს მოსახლეობის სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობაზე;
·
იკვლევს ეკონომიკური და პოლიტიკური
ცვლილებების შედეგად საქართველოში წარმოქმნილ სოციალურ პრობლემებს და შედეგებს გამოხატავს
მისთვის სასურველი ფორმით (ცხრილი, სქემა).
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/
მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზე ბის ფორმა/ ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები (დაასაბუთეთ შინაარსობრივი რესურსების მიზანშეწონილება სასწავლო მიზანთან
მიმართებით)
|
დრო
(წთ.)
|
|||||||||||||
1
|
კლასის ორგანიზება-ჰეტეროგენური ჯგუფების შექმნა
კლასში მაგიდები განლაგებულია ისე, რომ გამოიყოფა ხუთი სამუშაო სივრცე. გაკვეთლის დაწყებამდე, მოსწავლეები საკლასო
ოთახში შემოსვლის დროს ყუთიდან იღებენ ფურცლებს, სადაც მითითებულია ჯგუფის
ნომერი. მოსწავლეები სხდებიან თავიანთი ნომრის შესაბამის
მაგიდასთან. ჯგუფები შედგება 5-6
წევრისგან.
საკლასო ოთახში გამოკრულია გაკვეთილის თემა, მიზანი, ჯგუფში მუშაობის
წესები და შეფასების რუბრიკა.
|
დაჯგუფება კენჭისყრით
|
ჯგუფური
|
ჯგუფში კედელზე
გაკრულია მუშაობის წესები და შეფასების
რუბრიკები, რათა შეფასება გამჭვირვალე, ობიექტური
და რელევანტური იყოს
ყუთი, ფურცლები
გადანომრილი ჯგუფები
|
კლასში შემოსვლისას,
გაკვეთილის დაწყებამდე
|
|||||||||||||
2
|
გაკვეთილის თემის წარდგენა
მასწავლებელი ესალმება კლასს, კითხულობს სიას.
მასწავლებელი მოსწავლეებს
წარუდგენს:
გაკვეთილის თემას - ,,მოსახლეობის
სქესობრივ-ასაკობრივი დასოციალური სტრუქტურა“.
1. მაწავლებელი კლასს აცნობს გაკვეთილის მიზანს:
2.
ახსენებს ჯგუფში მუშაობის წესებს , უხსნის
მოსწავლეებს, რომ ის დააკვირდება მათ
მუშაობას ჯგუფებში და შეაფასებს ჯგუფური მუშობის უნარებს;
3.
მიუთითებს კლასს
საგაკვეთილო პროცესის შეფასების ანალიტიკურ
რუბრიკაზე, რომლითაც მოხდება ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი
ეფექტური უკუკავშირი
|
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება
|
საერთო საკლასო
|
სახელმძღვანელო: ,,საქართველოს გეოგრაფია“ მე-9კლასი,
ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.
ეროვნული
სასწავლო გეგმა 2011-2016 წ.წ.
საკლასო ჟურნალი,
ცარცი, კალამი
ჯგუფში მუშაობის წესები
დანართი 2
საკლასო მუშაობის შეფასების ანალიტიკური რუბრიკა
დანართი 3
ჯგუფებზე დაკვირვების ჩეკ-ლისტი
დანართი N4
|
3წთ
|
|||||||||||||
3
|
# 1 აქტივობა - წინარე ცოდნის
გააქტიურება
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ წარადგენოს სოციალურ გამოკითხვის
ანკეტა რომელიც წინა გაკვეთილზე დავალებად ჰქონდა მიცემული და გაიხსენოს გონებრივი
იერუიშით განვლილ მასალას;
აქტივობის მსვლელობა:
მასწავლებელიგონებრივი იერიშითიწყებს საშინაოდავალებისადანასწავლიმასალის - ,,
მოსახლეობის
მექანიკური მოძრაობის“გამოკითხვასინდივიდუალურა.
Ø რა არის მიგრაცია და მიგრაციის რომელ სახეებს იცნობთ?
Ø როგორ გამიოხატება საქართველოშიმცირე დასახლებული პუნქტებიდან დიდ
ქალაქებში მიგრაციის პროცესი?
მომდევნო კითხვებით მასწავლებელი ახდენს გავლილი მასალის
ახალ თემასთან დაკავშირებას:
Ø რა ნიშნებით შეიძლება დაიყოს მოსახლეობა? (მაგ: რასობრივი, რელიგიური,
სქესის, ასაკი და ა. შ. ყველა სავარაუდო პასუხი ფიქსირდება დაფაზე. )
Ø ჩამოთვლილი ნიშნებიდან რომელია პირდაპირ დაკავშირებული მოსახლეობის
ბუნებრივ მატებასთან?(სქესობრივ-ასაკობრივი სტრუქტურა).
Ø რა კავშირი არსებობს მოსახლეობის ბუნებრივ მატებასა და
სქესობრივ-ასაკობრივ სტრუქტურას შორის?
|
კითხვა-პასუხი
ასოციაციური რუკა
|
ინდივიდუალური
|
დაფა, ცარცი.
(რესურსი მოსწავლეებს ეხმარებათ საკითხის ირგვლივ
კავშირების მოძებნასა და დანახვაში)
|
4 წთ.
|
|||||||||||||
4
|
# 2 აქტივობა - სიღრმისეული წვდომა
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ განიხილოს საქართველოს სქესობრივ-ასაკობრივ პირამიდადა შეადაროსსხვადასხვა აღწარმოების
ტიპის მქონე ქვეყნების ანალოგებს;
აქტივობის მსვლელობა:
მასწავლებლიმოსწავლეებს სლაიდზე აჩვენებს მოსახლეობის სქესობრივ-ასაკობრივი პირამიდას და ხსნის მის
დანიშნულების ინსტრუქციას. შემდეგ ჯგუფებს
ურიგებს საქართველოსა და მსოფლიოს ქვეყნების სქესობრივ-ასაკობრივ
პირამიდის სქემებს კითხვებით და აძლევს დავალებას:
ჯგუფებმა გაანალიზეთ სქემები და უპასუხონ კითხვებს არსებული გეგმის
მიხედვით, შესრულებული დავალება კი წარმოადგინეთ პრეზენტაციის სახით.
1.
ჯგუფის დავალება:
გაანალიზეთ 1997-დან 2011 წლებში საქართველოში
ქალებისა
და მამაკაცების რიცხოვნობის სქემა და გაეცით კითხვებს პასუხი:
კითხვები:
ა) როგორ იცვლებოდა ქალთა
და მამაკაცთა რაოდენობა წლების მიხედვით;
ბ ) ახსენით ის მიზეზები, რომელიცგანაპირობებს ქვეყანაში ქალთა
რიცხოვნობის სიჭარბეს.
(აღნიშნულ ჯგუფს მასწავლებელი
თადად აძლევს ილუსტრირებულ სქემას, კითხვებით).
2.
ჯგუფის დავალება:
გაანალიზეთ საქართველოს
1989 და 2011 წლების
სქესობრივ-ასაკობრივი პირამიდები და გაეცი
მოცემული კითხვებისპასუხი;
(აღნიშნულ ჯგუფს
მასწავლებელი თადად აძლევს ილუსტრირებულ საქართველოს სქესობრივ-ასაკობრი
პირამიდებს კითხვებით).
კითხვები:
ა) რომელ ასაკობრივ ჯგუფში
აღინიშნება კაცებისა და მამაკაცების მაქსიმალური რაოდენობა 1989 და 2011წლებში?
ბ) აღწერე, როგორ იცვლება
ახალგაზრდა თაობისა და უფროსი ასაკის მოსახლეობის ხვედრითი წილი1989 და 2011წლებში?
3.
ჯგუფის დავალება:
შეადარე ერთმანეთს
საქართველოსა და გერმანიის მოსახლეობის სქესობრივ-ასაკობრივი პირამიდა და გაეცით
კითხვებს პასუხი: (აღნიშნულ ჯგუფს მასწავლებელი თადად აძლევს ილუსტრირებულ
გერმანიისა და საქართველოს სქესობრივ-ასაკობრი პირამიდებს)
კითხვები:
ა) შეადარე საქართველოსა და გერმანიის სქესობრივ-ასაკობრივი პირამიდები
ერთმანეთს და აღწერე მათი ბუნებრივი მოძრაობის მაჩვენებელი;
ბ) სქესობრივ-ასაკობრივი
მონაცემები მიხედვით დაასახელეთ,რომელ ასაკში ჭარბობენ ქალები და მამაკაცები
გერმანიასა და საქართველოში? ახსენი განსხვავების მიზეზი.
გერმანია
საქართველო
4.
ჯგუფის დავალება:
შეადარე ერთმანეთს
საქართველოსა დაჩინეთის მოსახლეობის სქესობრივ-ასაკობრივი პირამიდები და გაეცით
კითხვებს პასუხი: (აღნიშნულ ჯგუფს მასწავლებელი თადად აძლევს ილუსტრირებულ
ჩინეთისა და საქართველოს
სქესობრივ-ასაკობრპირამიდის სქემებს):
კითხვები:
ა) აიხსნით, ჩინეთის
მოსახლეოაში ახალგაზრდების ხვედრითი წილის შემცირების მიზეზი?
ბ)აღნიშნული მონაცემების მიხედვით,
როგორ იცვლება, ახალგაზრდა თაობისა და
უფროსი თაობის ხვედრითი წილი ჩინეთსა და საქართველოში?
ჩინეთი
საქართველო
5.
ჯგუფის დავალება:
შეადარე ეთიოპიისა და
საქართველოს სქესობრივ ასაკობრივი პირამიდა და გაეცით კითხვებს პასუხი:
(აღნიშნულ ჯგუფს მასწავლებელი თადად აძლევს ილუსტრირებულ ეთიოპიისა და
საქართველოს სქესობრივ-ასაკობრი პირამიდების სქემებს)
კითხვები:
ა) შეადარეთ, ეთიოპიის და საქართველოს
სქესობრივ-ასაკობრივი პირამიდები
და ახსენით, ასაკთა შორის განსხვავების მიზეზები;
ბ) იმსჯელეთ, თუ რა დადებითი ან
უარყოფითი შედეგები შეიძლება მოჰყვეს ახალგაზრდების მაღალი ხვედრითი წილის ზრდას
ეთიოპიასა და საქართველოში?
ეთიოპია საქართველო
|
ილუსტრაციებზე მუშაობა
|
ჯგუფური
|
კალამი, სხვადასხვა ქვეყნის ილუსტრირებული სქესობრი-ასაკობრივი პირამიდა. რესურსი გამოიყენება ჯგუფური
სამუშაოს შესასრულებლად.
ჩეკ-ლისტი დანართიN4
რესურსი გამოიყენება ჯგუფების მუშაობის შესაფასებლად .
|
7 წთ
|
|||||||||||||
5.
|
#3 აქტივობა
- პრეზენტაცია
აქტივობის მიზანი:ჯგუფის
ერთმა ან რამდენიმე პრეზრნტარმაწარმოადგინოსშესრულებული დავალება, პრეზენტაციის სახით.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი
ჯგუფის ნომრების მიხედვით დახმარებით იძახებს ჯგუფის წევრების მიერ შერჩეულ პრეზენტატორს
ან პრეზენტატორებს და სთხოვს გააკეთონ ჯგუფის
მიერ შესრულებული დავალების პრეზენტაცია.(მასწავლებელი ყველა პრეზენტატორს უთითებს
განკუთვნილ დროს 2 წუთს)
დანარჩენი ჯგუფის წევრები ყურადღებით უსმენენ პრეზენტაციას
და საჭიროებისამებრ ახდენენ ინფორმაციის დამატებას.
ყოველი
პრეზენტაციების ბოლოს დასასმელი კითხვები:
ყოველი ჯგუფის გამოსვლის დროს მასწავლებელი სვამს
კითხვებს სხვა ჯგუფების მისამართით:
ü გაქვთ კითხვები პრეზენტატორ ჯგუფის მიმართ?
ü რამდენად სწორად და არგუმენტირებულად გასცა კითხვას
პასუხი?
ü ხომ არაფერს დაამატებდით?
პასუხებს წარადგენენ ჯგუფები, საჭიროების შემთხვევაში
ხდება მცირე დისკუსია.
|
პრეზენტაცია
|
პრეზენტატორი/პრეზენტატორები
|
Power-point-
ში აწყობილი
სლაიდ-შოუ.
რესურსი ემსახურება ყველა ჯგუფის ინსტრუქციას.
|
10წთ
|
|||||||||||||
#4 აქტივობა-შინაარსის
რეალიზება
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოსწიგნში მოცემული დიაგრამების
დახმარებით ინფორმაციის მიღება, დასკვნების გამოტანას და თემის
საკითხების შეჯამება, ,,ფიშბოუნის“
მეთოდისგამოყენებით.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს კითხვით მიმართავს:
Ø რა კავშირია ასაკობრივ სტრუქტურასა და მოსახლეობის სოციალურ შემადგენლობას
შორის?
პასუხების მოსმენის შემდეგმასწავლებელი მოსწავლეებს მოსწავლეებს ურიგებს
თაბახის ფურცლებს, აცნობს,,ფიშბოუნის“
მეთოდის გამოყენების ინსტრუქციას და აძლევს დავალებას: ჯგუფებმა გადაშალეთ გვ. 152 და გაეცანით ნახ.
34.7და ნახ. 34.8 -ისდიაგრამებს, რომლის მიხედვით მოიფიქრეთ:
1.
მიზეზები -
რამაც განაპირობა საქართველოში უმუშევართა რაოდენობის მომატება;
2.
არგუმენტები ან ფაქტები - რაც გაამყარებს დასახელებული მიზეზებს;
3.
პრევენციები - სიტუაციის გასაუნჯობესებლად
(ფორმატზე დახატული ,,ფიშბოუნის“ სქემა გაკრულია
დაფაზე).
დავალების
დასრულების შემდეგ ჯგუფები ჩამოთვლიან საკუთარ ვერსიებს, მასწავლებელი კი ჯგუფების განსხვავებულ ვერსიების მიხედვით ავსებს
,,ფიშბოუნის“ სქემას და საბოლოოდ
აჯამებს თემას.
ხდება მცირე დისკუსია.
|
,,ფიშბოუნის“
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო: ,,საქართველოს გეოგრაფია“ მე-9კლასი,
ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური;
კალამი. თაბახის ფურცლები,
ფორმატზე დახატული ,,ფიშბოუნის“ სქემა.
რესურსები ეხმარება პრაქტიკული დავალების შესრულებას
და თემის გამთლიანებას.
|
3 წთ
5 წთ
3 წთ
|
||||||||||||||
#5 აქტივობა: რეფლექსია
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს, საკუთარი შეხედულებების ლაკონურად და სწრაფად
გადმოცემა ახალი თემის მიმართ.
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სთხოვს ჯგუფებს გაკვეთილი შეაჯამონ 3,2,1 მეთოდის
დახმარებით. დაასახელონ საკუთარი შეხედულებები ახალი თემის მიმართ.
მასწავლებელი მოსწავლეების პასუხებს აფიქსირებს ცხრილის შესაბამის სვეტში.
|
3,2,1
|
ჯგუფური
|
Power-point-
ში აწყობილი
სლაიდ-შოუ.
რესურსი ეხმარება, გაკვეთილზე შესწავლილი საკითხების
გააზრებაში
|
5 წთ
|
||||||||||||||
6.
|
#6 აქტივობა - შეფასება
ü სამუშაოს დასრულების შემდეგ მასწავლებელი აკეთებს განმავითარებელ შეფასებასსაკლასო სამუშაოს შეფასების
რუბრიკის კრიტერიუმების მიხედვით.
ü ჩეკ-ლისტის დახმარებით კი აფასებს ჯგუფების მუშაობის სუსტ და ძლიერ
მხარეებს.
|
განმავითარებელი
შეფასება
|
ჯგუფები
|
Power-point-
ში აწყობილი
სლაიდ-შოუ.
რესურსი ეხმარება მოსწავლეების შეფასებას (დამხმარე)
(სლაიდი 18- 24)
დანართი 3
საკლასო სამუშაოს შეფასების
რუბრიკა
დანართიN4
ჩეკ-ლისტი
|
3 წთ.
|
|||||||||||||
7.
|
#7აქტივობა - საშინაო
დავალება
მოსწავლეების მიეცემათ მათი ინტერესების
მიხედვით შერჩეულ დავალება, კონკრეტული
საკითხის ირგვლივ ინფორმაციის მოძიება და მომდევნო გაკვეთილზე პრეზენტაცია.
|
მთელი კლასი
|
სახელმძღვანელო: ,,საქართველოს გეოგრაფია“ მე-9კლასი,
ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური;
§ 34 გვ.148
სამუშაო რვეული
|
2 წთ
|
||||||||||||||
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
v მოსწავლე ადარებს
საქართველოს სქესობრივ-ასაკობრივ პირამიდას სხვადასხვა აღწარმოების ტიპის ქვეყნებთან;
v პოულობს
კავშირს სქესობრივ-ასაკობრივ სტრუქტურასა და მოსახლეობის სოციალურ შემადგენლობას
შორის;
v მსჯელობს საქართველოში უმუშევართა რაოდენობის მომატების
მიზეზებზე და სახავს გასაუმჯობესებელ გზებს;
საკლასო სამუშაოს ანალიტიკური შეფასების
რუბრიკადანართი 3
შეფასების კრიტერიუმი
|
4 ქულა
|
3 ქულა
|
2 ქულა
|
1 ქულა
|
გეოგრაფიულ სქემებზე მუშაობა
|
შეუძლია გეოგრაფიულ სქემები გამოიყენოს ინფორმაციის
წყაროდ, მოახდინოს ფაქტებისა და მოვლენების დაჯგუფება და არგუმენტირება
|
გეოგრაფიულ სქემებს იყენებს ინფორმაციის წყაროდ, აჯგუფებს
ფაქტებსა და მოვლენებს, მაგრამ უჭირს არჩევანის არგუმენტირება
|
გეოგრაფიულ სქემებზე მოწოდებულ ინფორმაციას აჯგუფებს
ნაწილობრივ; მაგრამ უჭირს არჩევანის არგუმენტირება
|
უჭირს გეოგრაფიული სქემების გამოყენება, ვერ ახდენს ინფორმაციის დაჯგუფებას.
|
კვლევის
მიზნისა განსაზღვრა
|
საკვლევი კითხვა / სამუშაოს მიზანი ფორმულირებულია
სწორად (კონკრეტულია და იძლევა გაზომვის საშუალებას)
|
საკვლევი კითხვის / სამუშაოს მიზნის ფორმულირებაში
შეიმჩნევა უმნიშვნელო ხარვეზი, რომელიც არ მოქმედებს შესრულებელ სამუშაოზე
|
მოცემულია საკვლევი კითხვა თუმცა ფორმულირებაში მნიშვნელოვანი
ხარვეზებია,
საკვლევი კითხვა არ არის გაზომვადი და კონკრეტული
|
საკვლევი კითხვა
არ არის მოცემული, ან
საკვლევი კითხვა
სრულ აცდენაშია კვლევის მიზანთან
|
დასკვნების გამოტანა
|
დასკვნები ეყრდნობა კონკრეტულ მონაცემებს
დასკვნები მთლიანად შეესაბამება საკვლევ კითხვას/კვლევის
მიზანს.
|
დასკვნები ეყრდნობა კონკრეტულ მონაცემებს , თუმცა
ნაკლებად შეესაბამება საკვლევ კითხვას / კვლევის მიზანს
|
დასკვნები ნაკლებად ეყრდნობა კონკრეტულ მონაცემებს,
უმნიშვნელოდ შეესაბამება კვლევის მიზანს
|
დასკვნები არ ითვალისწინებს მიღებულ მონაცემებს.
და არ შეესაბამება კვლევის მიზანს;
|
ჯგუფის მიერ სამუშოს ორგანიზება
|
სამუშაო სწორად არის ორგანიზებული. ჯგუფის წევრებს
შორისფუნქციები სწორად და თანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო ორგანიზებულია, მაგრამ ჯგუფის წევრებს შორის
ფუნქციები არათანაბრად გადანაწილდა
|
სამუშაო ნაწილობრივ ორგანიზებულია. ჯგუფის წევრებს
შორის ფუნქციები არ იყო გადანაწილებული
|
სამუშაო არ იყო ორგანიზებული, ჯგუფის წევრებს შორის
ფუნქციები არ გადანაწილებულა, მუშაობენ ქაოტურად
|
ჩეკ-ლისტი დანართი N4
კრიტერიუმი
|
ჯგუფის
მიერ შესრულებული სამუშაოს ადეკვატურობა
ძლიერი/სუსტი
მხარე
|
ჯგუფის
მიერ სამუშაოს ორგანიზება
ძლიერი/სუსტი
მხარე
|
თანამშრომლობა
და აზრთა გაზიარება
ძლიერი/სუსტი
მხარე
|
ჯგუფი
პრეზენტაციისას წარმოადგენს მთავარ იდეას,
აკეთებს დასკვნებს
ძლიერი/სუსტი
მხარე
|
დროის
ლიმიტის დაცვა
ძლიერი/სუსტი
მხარე
|
ჯამური
ქულა.
|
ჯგუფის #
|
||||||
1
|
||||||
2
|
||||||
3
|
1- ვერ აკმაყოფილებს კრიტერიუმის მოთხოვნას
2- ზოგჯერ არღვევს კრიტერიუმის პირობას;
3 - კარგად ართმევს თავს ყველა პირობას
ჯგუფში მუშაობის წესები:დანართი დანართი 2
-
ვუსმენენ ერთმანეთს და ვიცავთ რიგითობას;
-
ჯგუფის წევრებს ვუცვლით ინფორმაციას;
-
ვმუშაობთ მხოლოდ საკითხის ირგვლივ;
-
ვთანამშრომლობთ და შეგვაქვს წვლილი დავალების შესრულებაში;
-
აზრის გამოხატვისთვის გვაქვს თანაბარი
პირობები.
ხელმოწერა: ეკატერინე გოგოლაძე
თარიღი : 14.
02. 2019
გარე დაკვირვების გაკვეთილის გეგმა -
4
მასწავლებლის სახელი, გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე
საგანი: გეოგრაფია
სწავლების საფეხური/კლასი:საბაზისო/91 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 29მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე
არ არის
გაკვთილის თემა:მოსახლეობის
ეროვნული და რელიგიური სტრუქტურა
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ
შეძლოს:
Ø სქემის დახმარებით საქართველოში გავრცელებული რელიგიების დასახელება;
Ø საქართველოში სხვადასხვა რელიგიური ტაძრების მშენებლობის მიზეზების
ახსნა;
Ø იმსჯელოს, თუ როგორ მოქმედებს
რელიგიური და ეროვნული სიჭრელე, ქვეყნის დემოგრაფიულ მდგომარეობაზე.
გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება ესგ-ს საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს:
დრო და სივრცე და გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა თანხვედრაშია
ეროვნული სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა
და მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა შესაბამისობაშია
მოცემულ პერიოდთან.
გეო.IX.1. მოსწავლეს შეუძლია რუკების და სხვა თვალსაჩინოებების (ფოტოები, გრაფიკები, ცხრილები,
დიაგრამები და სხვა) დახმარებით დაახასიათოს ადგილი, მოვლენა და პროცესი;
- აანალიზებს ცხრილებსა და სქემებს, რის საშუალებით წარმოდგენს გეოგრაფიულ ინფორმაციას;
გეო.IX.8. მოსწავლეს შეუძლია მოსახლეობის დემოგრაფიული მაჩვენებლებისა და დინამიკური
მახასიათებლების დაკავშირება ქვეყნის ეკონომიკურ აქტივობასთან.
·
აანალიზებს საქართველოს მოსახლეობის დემოგრაფიულ პერსპექტივას;
N
|
აქტივობის
მიზანი და აღწერა
|
გამოყენებული
მეთოდი/მეთოდები
|
კლასის
ორგანიზების ფორმა/ფორმები
|
სასწავლო
რესურსები ( გამოყენებული რესურსების
მიზანშეწონილობის დაასაბუთება )
|
დრო
(წთ.)
|
1
|
ჰეტეროგენური ჯგუფების
შექმნა
კლასში მაგიდები განლაგებულია ისე, რომ გამოიყოფა ხუთი სამუშაო სივრცე . გაკვეთლის დაწყებამდე, მოსწავლეები საკლასო
ოთახში შემოსვლის დროს ყუთიდან იღებენ ფურცლებს, სადაც მითითებულია ჯგუფის
ნომერი. მოსწავლეები სხდებიან თავიანთი ნომრის შესაბამის
მაგიდასთან. ჯგუფები შედგება 5-6
წევრისგან.
საკლასო ოთახში გამოკრულია გაკვეთილის თემა, მიზანი, ჯგუფში მუშაობის
წესები და შეფასების რუბრიკა.
|
დაჯგუფება კენჭისყრით
|
ჯგუფური
|
ჯგუფში მუშაობის წესები და შეფასების რუბრიკები,
რათა შეფასება გამჭვირვალე, ობიექტური
და რელევანტური იყოს
ყუთი, ფურცლები
გადანომრილი ჯგუფები
|
კლასში შემოსვლისას, გაკვეთილის დაწყებამდე
|
2
|
გაკვეთილის თემის წარდგენა
მასწავლებელი ესალმება კლასს, კითხულობს სიას.
მასწავლებელი წარუდგენს:
გაკვეთილის თემას - ,,მოსახლეობის ეროვნული და რელიგიური სტრუქტურა“
v მაწავლებელი კლასს აცნობს გაკვეთილის მიზანს:
v ახსენებს ჯგუფში მუშაობის
წესებს
v მიუთითებს კლასს ნამუშევრის პრეზენტაციის
შეფასების ანალიტიკურ რუბრიკაზე, რომლითაც მოხდება ჯგუფების მუშაობის განმავითარებელი
ეფექტური უკუკავშირი
v უხსნის მოსწავლეებს, რომ მასწავლებელი
საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკის მიხედვით შეფასებს მოსწავლეების კოგნიტურ უნარებს,
ხოლო ჩეკ-ლისტის მიხედვით ჯგუფებს მისცემს
ეფექტურ უკუკავშირს.
|
ორგანიზაციული საკითხების მოგვარება
|
მთელ კლასთან
|
სახელმძღვანელო: ,,საქართველოს გეოგრაფია“ მე-9კლასი,
ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.
ეროვნული
სასწავლო გეგმა 2011-2016 წ.წ.
საკლასო ჟურნალი,
ცარცი, კალამი
ჯგუფში მუშაობის წესები
დანართი
2
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკადანართი N3
ჯგუფური მუშაობის შეფასების ჩეკ-ლისტი
დანართი
4
საკლასო აქტივობის
შეფასების რუბრიკა
დანართი 5
|
3წთ.
|
3
|
# 1 აქტივობა - წინარე ცოდნის
გააქტიურება
აქტივობის მიზანი: მოსწავლე წარადგენს წინე გაკვეთილის საშინაო
დავალებას და გონებრივი იერიშით იმსჯელებს საქართველოს მოსახლეობის სქესობრივ-
ასაკობრივ სტრუქტურაზე.
აქტივობის აღწერა:
მოსწავლეები
პასუხობენ კითხვებზე და იხსენებენ წინა გაკვეთილზე მიღებულ ცოდნას:
ü რას გვიჩვენებს სქესობრივ-ასაკობრივი პირამიდა?
ü ჩამოთვალე ის შესაძლო მიზეზები, რის გამოც ქალთა რიცხოვნობა აჭარბებს
მამაკაცების რიცხოვნობას;
ü ახსენით, რატომ აღინიშნება საქართველოს ზოგიერთ რეგიონში შედარებით
ახალგაზრდული დემოგრაფიული სტრუქტურა და ზოგიერთში კი პირიქით -,,დაბერებული“
დემოგრაფიული სტრუქტურა?
ახალ თემასთან კავშირის მიზნით მასწავლებელი დაფაზეწერსსიტყვას „რელიგია “ დასთხოვსმოსწავლეებს, ჩამოთვალონ, მსოფლიო რელიგიები სახეები და
დაასახელონ რომელი მათგანია საქართველოში გავრცელებული.
ასოციაციური რუკის საშუალებით
მასწავლებელიუკვეხვდებარამდენადცნობენ
ბავშვებმირელიგიის მიმართულებებს .
|
კითხვა-პასუხი
გამოსაძახებელი ჩხირები
ასოციაციური რუკა
|
მთელი კლასი
|
ასოციაციური რუკა (რესურსი ემსახურება
წინარე ცოდნის გახსენებას და ახალ
თემასთან კავშირს)
გამოსაძახებელი ჩხირები(რესურსი ემსახურება
იმას, რომ მოსწავლეს უნდა ჰქონდესგანცდა ისევ გამოიძახების)
|
10 წთ.
|
4.
|
# 2 აქტივობა - გამოწვევა სლაიდების დახმარებით
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ ვიზუალურ მასალაზე დაყრდნობითიმსჯელოს,საქართველოს კუთხეებში აშენებულ სხვადასხვა რელიგიურ ტაძრებთან
დაკავშირებითდა საკუთარი შეხედულებები დააფიქსიროს დისკუსიით.
აქტივობის
აღწერა: გამოწვევის დონეზე მასწავლებელი
მიმართავს კლასს: გთხოვთ დააკვირდეთ, საქართველოს ტერიტორიებზე აშენებულ სხვადასხვა რელიგიურ ტაძრებს და ვიმსჯელოთ:
ü თუ რა ფაქტორებმა
განაპირობა საქართველოს გარკვეულ მხარეებში ამ ტაძრების მშენებლობა და
შესაბამისად მოსახლეობის ეროვნული და რელიგიური სიჭრელე;
მოსწავლეები პასუხობენ კითხვებს, გამოთქვამენ ვარაუდებს.
ხდება განსხვავებული აზრთა შეჯამება დისკუსიის სახით.
|
დისკუსია
|
მთელი კლასი
|
Power-point-
ში აწყობილი
სლაიდ-შოუ
(რესურსი ემსახურება
ახალი ცოდნის მიწოდებას; ინფორმაციის გააზრებასა და აღქმას).
|
7 წთ
|
5.
|
# 3აქტივობა - დისკუსიის შეჯამება
აქტივობის მიზანი:მოსწავლეებიSWOT ანალიზის
დახმარებით შეაჯამებენ სადისკუსიო თემას.
აქტივობის მიზანი: მასწავლებელი სადისკუსიო თემის შეჯამების მიზნით ჯგუფებს ურიგებსSWOT ანალიზის
ცხრილს და აძლევს ინსტრუქციას: აღნიშნულ ცხრილში ჩაწერეთ - როგორ შეიძლება იმოქმედოს სხვადასხვა რელიგიურ და ეროვნულმა ფაქტორებმა,
ქვეყნის დემოგრაფიულ პროცესებზე?
|
SWOT
|
ჯგუფური
|
კალამი, SWOT ანალიზის ცხრილი.
(რესურსი ემსახურება ჯგუფის შესასრულებელ დავალებას).
ჯგუფური მუშაობის შეფასების ჩეკ-ლისტის
დანართი 4
(რესურსი საჭიროა ჯგუფების მუშაობის
დაკვირვებისთვის )
|
6 წთ
|
||||||||
6.
|
#
4აქტივობა - პრეზენტიაცია
·
აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ პრეზემტაციის
სახით, შეაჯამოს
·
სადისკუსიოთემა SWOT ანალიზის დახმარებით.
·
·
აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სთხოვს ჯგუფებს
·
შერჩევითობის პრინციპით აირჩიონ ჯგუფიდან ერთი ან
ორი
·
პრეზენტატორი და SWOT ანალზის სქემის მიხედვით გააკეთონ პრეზენტაცია. (მასწავლებელი
გამოსულ პრეზენტატორებს
·
ახსენებს მათთვის განსაზღვრულ 2 წუთს) .
·
·
ყოველი
პრეზენტაციების ბოლოს დასასმელი კითხვები:
ყოველი ჯგუფის გამოსვლის შემდეგ მასწავლებელი სვამს
კითხვებს სხვა ჯგუფების მისამართით:
ü გაქვთ კითხვები
პრეზენტატორი ჯგუფის მიმართ?
ü რამდენად სწორად და არგუმენტირებულად გასცა კითხვას პასუხი?
ü ხომ არაფერს დაამატებდით?
პასუხებს წარადგენენ
ჯგუფები, საჭიროების შემთხვევაში ხდება მცირე დისკუსია.
|
პრეზენტაცია
ჯგუფების სპარინგი მოხდება გამოსაძახებელი ჩხირების
მეშვეობით
ფრონტალური კითხვები კლასს
|
პრეზენტატორი/პრეზენტატორები
მთელი კლასი
|
გამოსაძახებელი
ჩხირები ჯგუფის ნომრების
მიხედვით
პრეზენტაციის შეფასების რუბრიკა დანართი N3
|
10 წთ.
|
||||||||
7..
|
#
5აქტივობა - რეფლექსია
პრზენტაციის ბოლოს მასწავლებელი
ეკითხება მოსწავლეებს: „რა იყო დღევანდელი გაკვეთილის
ყველაზე ბუნდოვანი ნაწილი?მასწავლებელი წერს დაფაზე
მოსწავლეებისთვის ბუნდოვან საკითხებს (არსებობის
შემთხვევაში) და აძლევს დავალებად, მოიძიონ ამ საკითხის ირგვლივ ინფორმაცია და მომდევნო გაკვეთილისთვის
განიხილონ ერთობლივად.
მოსწავლეები საკუთარ მუშაობის შედეგებს შეაფასებენ - ,,შუქნიშნით ‘’ .
|
ფრონტალური კითხვები კლასს
თვითშეფასება
„შუქნიშნით“
|
მთელი კლასი
|
დაფა, ცარცი
ფერადი სტიკერები „შუქნიშნისთვის“
(აღნიშნული რესურსი მასწავლებელს ეხმრება იმის გაგებაში
რამდენად გასაგები და საინტერესო იყო მოსწავლეებისთვის ახალი თემა)
|
4 წთ
|
||||||||
8.
|
N
6აქტივობა -
შეფასება
აქტივობის
მიზანი: მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის
შეფასება, საკლასო აქტივობისა და ჩეკ-ლისტისრუბრიკების
მიხედვით.
აქტივობის
აღწერა: მასწავლებელი საკლასო აქტივობის
შეფასების რუბრიკის მიხედვით აფასებს მოსწავლეების კოგნიტურ უნარებს, ხოლო ჩეკ-ლისტის მიხედვით ჯგუფებს აძლევს
ეფექტურ უკუკავშირს, აფასებს ხუთივე ჯგუფის
მუშაობას.
|
განმავითარებელი შეფასება
|
მთელი კლასი
|
Power-point-
ში აწყობილი
სლაიდი:
ჯგუფური მუშაობის შეფასების ჩეკ-ლისტი
დანართი 4
საკლასო აქტივობის
შეფასების რუბრიკ
დანართი 5
(რესურსი ემსახურება ვიზუალურ აღქმას)
|
3 წთ
|
||||||||
9.
|
# 7აქტივობა
- საშინაო დავალება
გვერდი - 153;
თემა - 35
დავალება
- გაეცით პასუხი გაკვეთილში მოცემული№1 ;
№2;
სავარჯიშოებს.
|
საშინაო
დავალების ინსტრუქტაჟი
|
მთელი კლასი
|
Power-point-
ში აწყობილი
სლაიდი:
სახელმძღვანელო, რვეული
(რესურსი ემსახურება ვიზუალურ აღქმას)
|
2 წთ.
|
||||||||
10.
|
#5 აქტივობა - შეფასება
სამუშაოს დასრულების შემდეგ მასწავლებელი
აკეთებს განმავითარებელ შეფასებას
ანალიტიკურ რუბრიკაში მითითებული კრიტერიუმების მიხედვით
მოსწავლეები ავსებენ გასასვლელ ბილეთებს (სარეზერვო აქტივობა)
|
განმავითარებელი შეფასება
თვითშეფასება
|
ჯგუფები
ინდივიდუალურად
|
საკლასო აქტივობის
შეფასების რუბრიკ
დანართი5
დანართი 3
გასასვლელი ბილეთი
|
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
Ø მოსწავლე სქემის დახმარებით ასახელებს საქართველოში გავრცელებული რელიგიებს;
Ø ხსნის მიზეზებს საქართველოში
სხვადასხვა რელიგიური ტაძრების მშენებლობის;
Ø მსჯელობს თუ როგორ მოქმედებს
რელიგიური და ეროვნული სიჭრელე, ქვეყნის დემოგრაფიულ მდგომარეობაზე.
ჯგუფში მუშაობის წესები: დანართი 2
-
ვუსმენენ ერთმანეთს და ვიცავთ რიგითობას;
-
ჯგუფის წევრებს ვუცვლით ინფორმაციას;
-
ვმუშაობთ მხოლოდ საკითხის ირგვლივ;
-
ვთანამშრომლობთ და შეგვაქვს წვლილი დავალების შესრულებაში;
-
აზრის გამოხატვისთვის გვაქვს თანაბარი
პირობები.
საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკ დანართი N5
კრიტერიუმი
|
არადამაკმაყოფილებელი
(1 ქულა)
|
დამაკმაყოფილებელი
(2 ქულა)
|
კარგი
(3 ქულა)
|
ძალიანკარგი
(4 ქულა)
|
ჩართულობა
|
არმონაწილეობსაქტივობებში, ანმონაწილეობსძალიანიშვიათად.
|
იშვიათადმონაწილეობსდაშეაქვსწვლილიმხოლოდზოგიერთაქტივობაში.
|
აქტიურადმონაწილეობსდაშეაქვსწვლილიაქტივობებისუმრავლესობაში.
|
აქტიურადმონაწილეობსდაშეაქვსმნიშვნელოვანიწვლილიყველააქტივობაში.
|
თანამშრომლობა
|
ართანამშრომლობსანძალიანიშვიათადთანატოლებთანწყვილებში/ჯგუფებშიმუშაობისდროს.
|
იშვიათადთანამშრომლობსთანატოლებთანწყვილებში/ჯგუფებშიმუშაობისდროს.
|
ხშირადთანამშრომლობსკოლეგებთანწყვილებში/ჯგუფებშიმუშაობისდროს.
|
ყოველთვის
თანამშრომლობსწყვილებში/ჯგუფებშიმუშაობისდროს.
|
ჯგუფური
მუშაობის შეფასების ჩეკ- ლისტი დანართი 4
ჯგუფის წევრების შეფასების კრიტერუმები
|
მაქსიმა
ლური ქულა
|
ჯგუფი
1
|
ჯგუფი
2
|
ჯგუფი
3
|
ჯგუფი
4
|
ჯგუფი
5
|
თანამშრომლობენ, თანაბარი წვლილი
შეაქვთ დავალების შესრულებაში
|
2
|
|||||
ერთმანეთს უსმენენ, უცვლიან ინფორმაციას და იცავენ რიგითობას
|
1
|
|||||
მუშაობენ მხოლოდ საკითხის
ირგვლივ
|
1
|
|||||
სწორი მიმართულებით და მართებულად ართმევენ თავს დავალებებს
|
2
|
|||||
დავალებების შესრულებისას ავლენენ კრეატიულობას
|
1
|
|||||
გამოკვეთენ და
წარმოაჩენს პრობლემის გადაწყვეტის უნარს, აკეთებენ დასკვნებს
|
2
|
|||||
იცავენ დროის ლიმიტს
|
1
|
|||||
ჯამი
|
||||||
პრეზენტაციის
შეფასების რუბრიკა დანართი
3
კრიტერიუ
მები
|
საუკეთესო
|
კარგი
|
საშუალო
|
დაბალი
|
არადამაკმაყო
ფილებელი
|
თემისგასაგებადწარმოდგენა
|
თემალოგიკურადარისაგებულიწარმოდგენილისაკითხებინათელიდაგასაგებია.
|
ლოგიკურადარისაგებული, შეინიშნებამცირედიხარვეზები
|
ნაწილობრივგასაგებიადაგანმარტებასმოითხოვს
|
დარღვეულიალოგიკადაბუნდოვანია
|
არ არის
მოწესრიგებული, არ შეესაბამება შინაარსს
|
დავალებას
თან შესაბამისობა
|
ინსტრუქციები
გააზრებულია მკაფიოდ, დავალება სრულყოფილად არის შესრულებული
|
მიყვება
ინსტრუქციებს, თუმცა დავალების შესრულება ზოგჯერ სცდება მიზანს
|
მიყვება
ინსტრუქციებს, თუმცა ზოგჯერ ზედაპირულად
|
ასრულებს
მხოლოდ
ზოგიერთ
ინსტრუქციას,
დავალებები არ არის დასრულებული
|
საერთოდ
არ შეესაბამება დავალებას
|
მსჯელობა
|
საუბრისას
მიზნობრივად იყენებს მონაცემებს და არგუმენტებს
|
საუბრისას
მხოლოდ ზოგჯერ იყენებს მონაცემებს და
არგუმენტებს
|
საუბრისას
მინიმალურად იყენებს მონაცემებს და არგუმენტებს
|
საუბრისას არ
იყენებს მონაცემებს და არგუმენტებს
|
უჭირს
საუბარი ვერ იყენებს მონაცემებს და
არგუმენტებს
|
დროისლიმიტი
|
სრულიედაქვსდროგადანაწილებული
|
მცირედროისაცდენა
|
ცდილობსდროისგადანაწილებას.
|
უჭირსდროის კონტროლი
|
ვერაკონტროლებსდროს
|
გასასვლელი ბილეთიდანართი N6
ჩემთვის აღმოჩენა
იყო, რომ…
|
გამიკვირდა .....
|
მინდა გავიგო,
…
|
სახელი და გვარე: ეკატერინე გოგოლაძე
თარიღი: 19.02 2019
Комментариев нет:
Отправить комментарий