სასკოლო პროექტი: დავიცვათ დედამიწა ჩვენი ხელებით"

пятница, 13 мая 2022 г.

1. ელექტრონულ პორტალ - https://wakelet.com/ ვებინსტრუმენტში განთავსებული ჩემი პორთფოლიო.

I. კომპლექსური დავალების შეფასება სოლოტაქსონომიის მიხედვითhttps://wakelet.com/wake/PhaEHaTZKcpclzgduYXyf ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ II. 2020 წელს ახალი სკოლის მოდელი პროექტის თანახმად გაიმართა საერთაშორისო ონლაინ ფორუმის კომფერენცია. სადაც მასწავლებლებლებმა შეძლეს საკუთარი ხედვების გაზიარება კომპლექსურ დავალებასთან მიმართებთ. (მონიშნეთ ლინკი და ჩასვით გუგლში) https://wakelet.com/wake/wPC3iULJRsE2odtN_ndEr ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- III. 2021-2022 სასწავლო წლის კურიკულუმი - გეოგრაფიაში (მონიშნეთ ლინკი და ჩასვით გუგლში) https://wakelet.com/wake/x_kgdPeXbT2YKrv1hId0p

пятница, 30 октября 2020 г.

2. გაკვეთილის გეგმები - გეოგრაფიაში


გაკვეთილის გეგმა N1

 

მასწავლებლის სახელი, გვარი:ეკატერინე გოგოლაძე

საგანი: გეოგრაფია 

სწავლების საფეხური/კლასი:საშუალო/112 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 26 მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.

გაკვთილის თემა:  თანამედროვე მსოფლიო პოლიტიკური რუკა

 

გაკვეთილის მიზანი:მოსწავლეები გაიხსენებენ რა არის მსოფლიო პოლიტიკური რუკა;  დააჯგუფებენ, ქვეყნებს  სხვადასხვა პოლიტიკური ნიშნის მიხედვით  (ტერიტორიის სიდიდე, მოსახლეობის რაოდენობა, ტეროტორიული მოწყობა და ა. შ); განიხილავენ  ,,პოლიტიკური ამინდის“ ქვეყნებს; იმსჯელებენ ამ ქვეყნების საერთაშორისო ძალისხმევის შედეგებზე  და მათ მიერ მოგვარებულ გლობალურ პოლიტიკურ  საქმეებზე.

 

 

გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან :



 

გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება ესგ-ს საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს: გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა  თანხვედრაშია  ეროვნული  სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა და  მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა თანხვედრაშია მოცემულ პერიოდთან.

 

მიმართულება: გარემო და სოციალური სისტემები

 

გეო.XI.4.მოსწავლეს შეუძლიაპოლიტიკური ხასიათის გლობალურ პრობლემებზე მსჯელობა.

 

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

·         აანალიზებს პოლიტიკური ხასიათის გლობალური პრობლემების წარმოშობას, განვითარებას და სივრცობრივ თავისებურებებს. გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას აღნიშნული საკითხისადმი;

 

გეო. XI 6.მოსწავლეს შეუძლია  გააცნობიეროს  გლობალური პრობლემების გადაჭრაში ლოკალურ, რეგიონულ და საერთაშორისო დონეებზე შემუშავებული კოორდინირებული პოლიტიკის აუცილებლობა.

  • მოიძიებს ინფორმაციას და აანალიზებს საერთაშორისო ორგანიზაციების დანიშნულების საკითხს გლობალურ პრობლემებთან მიმართებით, აკეთებს დასკვნებს მათ მიერ გლობალურ პრობლემებზე რეაგირებასა და მოგვარებასთან დაკავშირებით;
  • მსჯელობს, თუ რა როლს ასრულებს საერთაშორისო ძალისხმევა გლობალური პრობლემების მოგვარებაში და რამდენად მნიშვნელოვანია ეს კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივისათვის. შედეგებს წარმოადგენს სასურველი ფორმით.
  • მოიძიებს ინფორმაციას საქართველოში ან რომელიმე სხვა ქვეყანაში გლობალურ პრობლემებთან დაკავშირებულ შესრულებული ან შეუსრულებელი კონვენციისა ან ვალდებულების შესახებ;

 

 

 

 

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/

მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები

სასწავლო

რესურსები

დრო (წთ)

 

ონლაინ გაკვეთილებისთვის დამახასიათებელ ხარვეზების გამო მასწავლებელი ხუთი წუთით ადრე რეკავს მოსწავლეებთან, იწვევს ყველა მოსწავლეს. (ყველამოსწავლეს ჩართული აქვს ვიდეო თვალი)

ვერბალური

მთელი კლასი

ლეპტოპი; ინტერნეტ კავშირი.

გაკვეთილის დაწყებამდე 5 წუთით ადრე

1.

აქტივობა  N1საორგანიზაციო საკითხები.

აქტივობის მიზანი:საგაკვეთილო პროცესისათვის მომზადება.

აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი ესალმება კლასს. აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა და შეფასების რუბრიკა.

 

ვერბალური

საერთო საკლასო

 

 

მე-11 კლასისგლობალურიგეოგრაფია. ავტ: მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012წ.

დანართი N1

გაკვეთილისმიზანი

დანართი 2

კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკა (აღნიშნულირესურსებიემსახურება, მოსწავლეებისშეფასება, გამჭვირვალე,

ობიექტურიდარელევანტურიიყოს).

რესურსების ჩვენება ხდება PowerPoint -ის პრეზენტაციის დახმარებით.

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის ვიზუალიზაციას)

2 წთ

2.

აქტივობაN 2 -გამოწვევა

 

აქტივობის მიზანი: წინარე ცოდნის გააქტიურება

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს წარმოადგინონ წინა გაკვეთილის მოსაძიებელი დავალება- რომელიმე საერთაშორისო ორგანიზაციასთან დაკავშირებით, იმსჯელებენ მათ როლსა და მნიშვნელობაზე მსოფლიო პოლიტიკურ პროცესებსა და გლობალურ პრობლემების გადაწყვეტის საქმეში.

 

პასუხების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს ნასწავლ მასალას და მოსწავლეებს აძლევს განმავითარებელ შეფასებას.

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

საერთო საკლასო

 

 

ინდივიდუალური

 

 

 

 

 

 

 

 

საშინაო დავალების რვეული.

სახელმძღვანელო: გლობალური გეოგრაფია მე-11 კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.

 

5 წთ

3.

აქტივობაN3- პროვოცირება

 

აქტივობის მიზანი:  ახალი ინფორმაციის ტრანსფორმაცია, მოსწავლეთა ინტერესის აღძვრა შესასწავლი საკითხისადმი.

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეების გაკვეთილზე ეკრანის გაზიარებით აჩვენებს სხვადასხვა პერიოდის რუკებს და სთხოვს იმსჯელონ:

-         რა განსხვავებაა მსოფლიოს პოლიტიკური რუკის რაოდენობრივ და თვისობრივ ცვლილებებს შორის?

-         რომელი მათგანი უფრო მეტად ახდენს გავლენას პოლიტიკური რუკის ცვლილებაზე?

 

 

 

 

 

 

 

კითხვა-პასუხი

 

დისკუსია

 

 

ინდივიდუალური

 

რესურსების ჩვენება ხდება PowerPoint -ის პრეზენტაციის დახმარებით.

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება მოსწავლეთა პროვოცირებას)

 

 

3 წთ

4

აქტივობაN4 - სიღრმისეული წვდომა

 

აქტივობის მიზანი- რუკის ანალიზი

 

აქტივობის აღწერა - მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს, გადაშალონ წიგნი გვ. 37-ზე დააკვირდნენ ნახ. 7.1 მსოფლიო პოლიტიკურ რუკას და ახსნან:

-          რა კრიტერიუმებით  შეიძლება მსოფლიო პოლიტიკურ რუკაზე ქვეყნების დაჯგუფება ?

-         თქვენ რომელ კრიტერიუმს მიანიჭებდით უპირატესობას და რატომ?

-         მოცემული რუკის დახმარებით, დააჯგუფეთ ქვეყნები თქვენს მიერ ჩამოთვლილი კრიტერიუმების მიხედვით;

 

პასუხების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი სვამს კითხვას:

-         თქვენი აზრით, რას ნიშნავს გამოთქმა  ,,პოლიტიკური ამინდი“ და რომელი ქვეყნები ქმნიან მსოფლიოში ,,პოლიტიკურ ამინდს“?

-         როგორ ფიქრობთ, რა როლი აკისრიათ მათ ქმედებებს საერთაშორისო გლობალური პრობლემების მოგვარების საქმეში?

-         რამდენად მნიშვნელოვანია მათი ქმედებები კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივისთვის?

პასუხების მოსმანის შემდეგ მასწავლებელი მოსწავლეებს ეკრანზე უზიარებს SWOT ანალიზის ცხრილს და სთხოვს:

-         აღნიშნული ცხრილის მიხედვით შეაფასეთ ,,პოლიტიკური ამინდის“  ქვეყნების საერთაშორისო ძალისხმევის შედეგები, მსოფლიო ქვეყნების გლობალური პოლიტიკური პრობლემების მოგვარების საქმეში.

 

SWOT ანალიზის ცხრილს

 

ძლიერი მხარე

სუსტი მხარე

 

 

 

 

 

 

მოსალოდნელი საფრთხე

შესაძლებლობები

 

 

 

 

 

 

 

მოსწავლეების პასუხებს მასწავლებელი აფიქსირებს SWOT ანალიზის შესაბამის გრაფაში, საბოლოოდ ივსება ანალიზის სქემა.

იმართება მცირე დისკუსია სადაც მოსწავლეები ნათლად გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას აღნიშნული საკითხთან მიმართებაში;

 

 

 

რუკის ანალიზი 5 წთ

 

 

 

 

 

 

 

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

SWOT ანალიზის

 

 

 

 

 

 

 

 

მცირე დისკუსია

ინდივიდუ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

სახელმძღვანელო: გლობალური გეოგრაფია მე-11 კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.

 

ნახ. 10.1 -ის სქემია და სადისკუსიო კითხვები ნაჩვენებია  PowerPoint -ის პრეზენტაციაშიც

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ვიზუალურ-კინესთეტიკური უნარების განვითარებას)

 

SWOT ანალიზის ცხრილი შევსება ხდება PowerPoint -ის პრეზენტაციაშიც მასწავლებლის მიერ

 

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება თემის შეჯამებასა და საბოლოო დასკვნების გამოტანას)

 

25წთ.

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

აქტივობა  N5 შეჯამება/ ეფლექსია

 

აქტივობის მიზანი: გაკვეთილის შეჯამება;

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს გაკვეთილს შემდეგი კითხვებით

·         რა იყო ჩვენი გაკვეთლის მიზანი?

·         რამდენად საინტერესო იყო აღნიშნული თემა თქვენთვის?

·         ხომ არ გაქვთ კითხვები საკითხთან დაკავშირებით?

 

კითხვა-პასუხი

 

მთელიკლასი

დანართი N1

გაკვეთილისმიზანი

 

(რესურსიემსახურებაგაკვეთილისშეჯამებას)

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

აქტივობა N6- შეფასება  

 

აქტივობისმიზანი: მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის შეფასება;

აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკის მიხედვით აფასებს მოსწავლეების კოგნიტურ უნარებს.

 

განმსაზღვრელი შეფასება

მთელი კლასი

დანართი 2

კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკა

 

2წთ

7.

აქტივობაN7 -  საშინაო  დავალებ :

 

აქტივობის მიზანი: სასწავლი გაკვეთილისა და დავალებების ჩანიშვნა

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს გადაშალონ გვ. 36;&7 თანამედროვე მსოფლიო პოლიტიკური რუკა.

 

დავალება: მოიძიე ინფორმაცია საქართველოში ან რომელიმე სხვა ქვეყანაში გლობალურ პრობლემებთან დაკავშირებულ შესრულებული ან შეუსრულებელი კონვენციის ან ვალდებულების შესახებ ინფორმაცია და წარმოაჩინეთ  ,,პილოტიკური ამინდის“ ქვეყნების   როლი აღნიშნული  სიტუაციაში.

ინსტრუქტაჟი

საერთო-საკლასო

სახელმძღვანელო: საქართველოს გეოგრაფია მე-11 კლასი,

 ავტ. მ. ბლიაძე,

გ. ჭანტურია.

 

PowerPoint -ის პრეზენტაციის

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

1 წთ

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

მოსწავლეებს შეუძლიათ პოლიტიკურ რუკის ანალიზი  და მასზე  ქვეყნების  დაჯგუფება სხვადასხვა ნიშნის მიხედვით  (ტერიტორიის სიდიდე, მოსახლეობის რაოდენობა, ტეროტორიული მოწყობა და ა. შ);  აფასებენ ,,პოლიტიკური ამინდის“ ქვეყნების შესაძლებლობებს და მსჯელობენ მათი საერთაშორისო ძალისხმევისა და  გლობალურ პოლიტიკურ  საქმიანობის შესახებ.

 

 

კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკა დანართი N2

ქულები და კრიტერიუმეი

9-10

7-8

4-5

1-3

წინარე  ცოდნის

გამოყენება

 

სრულფასოვნად იყენებს ინარე ცოდნას

ნაწილობრივ იყენებს ინარე ცოდნას

 

მეტნკლებად იყენებს ინარე ცოდნას

ვერ იყენებს წინარე ცოდნას

 

მსჯელობს, თუ რა როლს ასრულებს საერთაშორისო ძალისხმევა გლობალური პრობლემების მოგვარებაში და რამდენად მნიშვნელოვანია ეს კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივისათვის.

არგუმენტირებულად მსჯელობს, თუ რა როლს ასრულებს საერთაშორისო ძალისხმევა გლობალური პრობლემების მოგვარებაში და ასაბუთებს  რამდენად მნიშვნელოვანია ეს კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივისათვის.

მსჯელობს თუ რა როლს ასრულებს საერთაშორისო ძალისხმევა გლობალური პრობლემების მოგვარებაში და რამდენად მნიშვნელოვანია ეს კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივისათვის.

აქვს მცდელობა ისაუბროს თუ რა როლს ასრულებს საერთაშორისო ძალისხმევა გლობალური პრობლემების მოგვარებაში, თუმცა უჭირს დაასაბუთოს  რამდენად მნიშვნელოვანია ეს კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივისათვისთვის.

 

უჭირს იმსჯელოს თუ რა როლს ასრულებს საერთაშორისო ძალისხმევა გლობალური პრობლემების მოგვარების საკითხთან დაკავშირებით, ვერ ასაბუთებს თუ რამდენად მნიშვნელოვანია ეს კაცობრიობის მდგრადი განვითარების პერსპექტივისათვისთვის.

 

 

აქტიური მონაწილეობა

 

ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას.

 

ყოველთვის მონაწილეობს.

 

ხშირად მონაწილეობს

 

იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს.

საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოჩენა.

ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას.

თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას.

ხშირად ახერხებს საკუთარი აზრის დაფიქსირებას.

ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს.

სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება.

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას, მაშინაც კი როცა არ ეთანხმება მასს.

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.

უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას.

არ უსმენს სხვებს და არ აცდის სხვას საუბრის დამთავრებას.

 

გაკვეთილის მიზანი დანართი 1

თქვენ შეძლებ

 

Ø  სლაიდების დახმარებით გაიხსენებთ რა არის მსოფლიო პოლიტიკური რუკა; 

Ø  პოლიტიკური რუკის ანალიზით  დააჯგუფებთ ქვეყნებს  სხვადასხვა პოლიტიკური ნიშნის მიხედვით  (ტერიტორიის სიდიდე, მოსახლეობის რაოდენობა, ტეროტორიული მოწყობა და ა. შ); 

Ø  დისკუსიის საშუალებით განიხილავთ   ,,პოლიტიკური ამინდის“ ქვეყნებს;

Ø  SWOT ანალიზის ცხრილს დახმარებით იმსჯელებთ ,,პოლიტიკური ამინდის“ ქვეყნების საერთაშორისო ძალისხმევის შედეგებზე  და გლობალურ პოლიტიკურ  საქმეებზე.

 

                                                                                                                     

სახელი და გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

თარიღი: 27.10.2020

 




სსიპ ქალაქ თბილისის N126  საჯარო სკოლის

გეოგრაფიის მასწავლებლის

გარე დაკვირვების გაკვეთილის რეფლექსია

  2020 წლის 27 ოქტომბერს მე-11 2 კლასში ჩავატარე გეოგრაფიაში გაკვეთილი დისტანციურ  რეჟიმში. გაკვეთილს  ესწრებოდა 26 მოსწავლე. სსსმ მოსწავლე  კლასში არ ირიცხება.

 გაკვეთილის გეგმა და სასწავლო მიზანი თანხვედრაშია ეროვნული სასწავლო გეგმით გათვალისწინებულ მოთხოვნებთან და თემატურ გეგმასთან.


გაკვეთილის თემა - თანამედროვე მსოფლიო პოლიტიკური რუკა

 

გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს

 

Ø  პოლიტიკური რუკის ანალიზით ქვეყნების დააჯგუფება სხვადასხვა  ნიშნის მიხედვით;

Ø  დისკუსიის საშუალებით განიხილოს    ,,პოლიტიკური ამინდის“ ქვეყნები;

Ø  SWOT ანალიზის ცხრილის დახმარებით იმსჯელოს ,,პოლიტიკური ამინდის“  ქვეყნების საერთაშორისო ძალისხმევის შედეგებზე.

 

 

გაკვეთილის მიზანი იყო გაზომვადი, რადგან ვიცოდი მოსწავლეების შესაძლებლობები და შევარჩიე აქტივობები, რომლებიც იქნებოდა შედეგზე ორიენტირებულიშერჩეული  აქტივობების თანმიმდევრულობამ  შესაძლებლობა მომცა, მიმეღწია დასახული მიზნებისთვის.

გაკვეთილის ეფექტურობა:

  გაკვეთილის დაწყებამდე,  ხუთი წუთით ადრე ზარით მოვიწვიე მოსწავლეები. აქტივობის მიზანი შესრულებულად მიმაჩნია, რადგან   მოხდა საგაკვეთილო პროცესის დაწყებამდე კლასის ორგანიზება.

 მოსწავლეებს დასაწყისშივე გავაცანი გაკვეთილის მიზნები, შეფასების რუბრიკა და გავიხსენეთ ქცევის წესები, რომელთა დაცვაც  განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია დისტანციურ  რეჟიმში  გაკვეთილის წარმატებით  წარმართვისთვის.

 

  გაკვეთილი დავიწყე გამოწვევით წინა მასალისა და საშინაო დავალების შემოწმებით. მოსწავლეებმა განიხილეს მოსაძიებელი დავალება - საერთაშორისო ორგანიზაციებთან დაკავშირებით, იმსჯელეს  მათ როლსა და მნიშვნელობაზე მსოფლიო პოლიტიკურ პროცესებსა და გლობალურ პრობლემების გადაწყვეტის საქმეში.  აღნიშნულმა აქტივობამ ხელი შეუწყო მოსწავლეებში  ნასწავლი მასალის გამეორება-განმტკიცება.

  ახალი მასალის ტრანსფორმაციის მიზნით, მოსწავლეებს გავუზიარე ევროპის  სხვადასხვა პერიოდის რუკები, ვიზუალურ მასალაზე დაყრდნობით მოსწავლეებმა ახსნეს პოლიტიკური რუკის რაოდენობრივი და თვისობრივი ცვლილებების ხასიათი და იმსჯელეს თუ როგორი  გავლენა აქვთ  მათ თანამედროვე მსოფლიო ქვეყნაბის განვითარებასთან დაკავშირებით. აღნიშნულმა აქტივობამ მოახდინა მოსწავლეების პროვოცირება და ინტერესის აღძვრა ახალ თემასთან მიმართებაში.

 

  მოსწავლეებმა მსოფლიო პოლიტიკურ რუკის ანალიზით შეძლეს, ქვეყნების დაჯგუფება სხვადასხვა  ნიშნის მიხედვით  ტერიტორიის სიდიდე, მოსახლეობის რაოდენობა, ტეროტორიული მოწყობა და ა. შ;  აღნიშნული აქტივობით მოსწავლეებმა შეძლეს ინფორმაციის დახარისხება და მათზე არგუმენტირებული მსჯელოდა. მათ გამოავლინეს როგორც კოგნიტური, ასევე თანამშრომლობითი სწავლების საჭირო უნარები.

   მეტად საინტერესო აღმოჩნდა მათთვის SWOT ანალიზის ცხრილზე მუშაობა. მოსწავლეებმა შეძლეს   ,,პოლიტიკური ამინდის“  ქვეყნების საერთაშორისო ძალისხმევის შედეგების შეფასება და ანალიზი. რეალისტურად შაფასეს ,, პოლიტიკური ამონდის“ ქვეყნების მუშაობის ძლიერი და სუსტი მხარეები, შესაძლებლობები და მოსალოდნელი საფრთხეები.  რის შემდეგაც ნათლად გამოხატეს საკუთარ დამოკიდებულება აღნიშნულ საკითხთან მიმართებაში;

 

  გამოყენებული აქტივობების ძლიერი მხარე იყო ის, რომ მოსწავლეები არგუმენტირებული მსჯელობის შედეგად ავლენდნენ კრიტიკული აზროვნების უნარს.

  ჩატარებული გაკვეთილის ძლიერ მხარედ ვთვლი იმასაც, რომ საგაკვეთილო პროცესში  ვიყავი ფასილიტატორი,  გაკვეთილის მსვლელობისას  ვაძლევდი  უკუკავშირს განმავითარებელი შეფასების სახით, ეს ხელს უწყობდა მოსწავლეთა მოტივაციის ზრდასა და იმას, რომ მოსწავლეებმა მთელი გაკვეთილის განმავლობაში შეინარჩუნეს ინტერესი მასალის მიმართ.  ჩემსა და მოსწავლეებს შორის იყო კეთილგანწყობილი და თანაშრომლობაზე აგებული ურთიერთობა. საგაკვეთილო პროცესი დასრულდა მითითებულ დროს 40 წუთში.

  ჩემი აზრით, ამგვარად წარმართული პროცესი ესადაგებოდა მოსწავლეზე ორიენტირებული გაკვეთილის მთავარ პრინციპს - სწავლა აქტიური პროცესია და მოსწავლემ თავად უნდა ააგოს ცოდნა მასწავლებლის დახმარებით.

მიღწეული შედეგი:

    გაკვეთილის მიზნიდან გამომდინარე, საგაკვეთილო პროცესში განხორციელებული აქტივობები, გამოყენებული მეთოდები  და კლასის ორგანიზების ფორმა  შესაბამისობაში იყო  ერთმანეთთან და  დამეხმარა ეროვნული  სასწავლო გეგმის სტანდარტის  შესაბამის შედეგებზე გასვლაში.

  ვფიქრობ,  აქტივობები და  რესურსები შევარჩიე სწორად, რადგან  მოსწავლეები  თავს არ არიდებდნენ  კითხვებზე პასუხის გაცემას,  ადვილად შემოდიოდნენ კონტაქტში, იღებდნენ გადაწყვეტილებას, გამოთქვამდნენ საკუთარ აზრს. გაკვეთილის მიზანი მიღწეულად მიმაჩნია.

 

გაკვეთილის გეგმის / განსაზღვრული აქტივობების მოდიფიცირება:

 

  

არ მომხდარა გეგმის მოდიფიცირება. 

 

გასაუმჯობესებელი მიმართულება:

გაკვეთილის მიმდინარეობის პროცესში მოსწავლეთა უმრავლესობა მოტივირებული იყო  და აქტიურად მონაწილეობდნენ საკლასო დისკუსიაში. თუმცა იყვნენ პასიური მოსწავლეები.

ვფიქრობ, რომ გაკვეთილის გასაუმჯობესებლად სამომავლოდ გავითვალისწინებ:

·                პასიური  მოსწავლეების მრაალფეროვან აქტივობებში  ჩართვას;

·                მასწავლებლის მხრიდან  უფრო ეფექტური  უკუკავშირის განხორციელებას;

 

 

სახელი და გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

თარიღი: 29.10.2020

 

გაკვეთილის გეგმა N 2

 

მასწავლებლისსახელი,გვარი:ეკატერინე გოგოლაძე                                                   

საგანი: გეოგრაფია

სწავლების საფეხური/ კლასი:საბაზისო/112კლასი

მოსწავლეთარაოდენობა:მოსწავლეთარაოდენობა: 26მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.

გაკვეთილისთემა:  მშვიდობა და განიარაღება -პირველი საათი

გაკვეთილისის მიზანი: მოსწავლეები გაიხსენებენ ომის წარმოშობის მიზეზებს; გაეცნობიან მსოფლიო ქვეყნების სამხედრი-პოლიტიკურ პოტენციალს; განიხილავენ ქვეყნებს მშვიდობისა და განიარაღების მიმართულების მიხედვით; იმსჯელებენ, მსოფლიო ქვეყნების შეიარაღების საჭიროებასთან დაკავშირებით.

 

გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან :



გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება ესგ- საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს: გარემო და ეკონომიკა და გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა  თანხვედრაშია  ეროვნული  სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა და  მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა თანხვედრაშია მოცემულ პერიოდთან.

 

მიმართულება: გარემო და ეკონომიკა

გეო.XI.2.მოსწავლეს შეუძლია  სოციალურ-ეკონომიკური ხასიათის გლობალური პრობლემების ანალიზი.   

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:

 

  • გამოთქვამს მოსაზრებას, რა სოციალური და ეკონომიკური სარგებელის მოტანა შეუძლია შეიარაღებაზე დაზოგილ ხარჯებს;

 

 

მიმართულება: გარემო და სოციალური სისტემები

გეო.XI.4.  მოსწავლესშეუძლიაპოლიტიკურიხასიათისგლობალურპრობლემებზემსჯელობა.

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:

  • მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე (სტატისტიკური მონაცემები, მასმედია) აანალიზებს მსოფლიოს ქვეყნების სამხედრო-პოლიტიკურ პოტენციალს და გამოთქვამს მოსაზრებას, თუ რა წვლილი შეიძლება შეიტანოს თითოეულმა მოქალაქემ და ქვეყანამ მსოფლიოში მშვიდობისა და განიარაღების საქმეში;
  • ირჩევს და ეცნობა (საინფორმაციო საშუალებებიდან ) ერთ-ერთი ქვეყნის მიერ გადადგმულ კონკრეტულ ნაბიჯებს განიარაღებისა და მშვიდობის შენარჩუნების საქმეში და შეიმუშავებს მოვლენების განვითარების შესაძლო პროგნოზს (სქემა, სცენარი)

 

N

აქტივობის მიზანი და აღწერა

გამოყენებულიმეთოდი/მეთოდები

კლასისორგანიზებისფორმა/ფორმები

სასწავლორესურსები

( გამოყენებული

რესურსების

მიზანშეწონილობისდასაბუთება )

დრო (წთ.)

 

ონლაინ გაკვეთილებისთვის დამახასიათებელ ხარვეზების გამო მასწავლებელი ხუთი წუთით ადრე რეკავს მოსწავლეებთან, იწვევს ყველა მოსწავლეს. (ყველამოსწავლესჩართულიაქვსვიდეოთვალი)

ვერბალური

მთელიკლასი

კომპიუტერი

გაკვეთილის დაწყებამდე 5 წუთით ადრე

1.

აქტივობა  N1საორგანიზაციო საკითხები.

აქტივობისმიზანი:საგაკვეთილო პროცესისათვის მომზადება.

აქტივობისაღწერა:მასწავლებელი ესალმება კლასს. აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა და შეფასების რუბრიკა.

 

ვერბალური

საერთო საკლასო

 

 

საკლასოჟურნალი,

კალამი.

სახელმძღვანელო: მე-11 კლასისგლობალურიგეოგრაფია. ავტ: . ბლიაძე, . ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012.

დანართი N1

გაკვეთილისმიზანი

 

დანართი2

კომპლექსურისაკლასოაქტივობისშეფასებისრუბრიკა

 

(აღნიშნულირესურსებიემსახურება, მოსწავლეებისშეფასება, გამჭვირვალე,

 ობიექტურიდარელევანტურიიყოს).

 

PowerPoint -ისპრეზენტაცია

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად აღქმას, მოსწავლეთა ინფორმირებას)

 

3 წთ.

2

აქტივობა N2-  გონებრივი იერიში

აქტივობის მიზანი: წინრე ცოდნის გააქტიურება კითხვა-პასუხის რეჟიმით.

 

აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს წარმოადგინონ წინა გაკვეთილის მოსაძიებელი დავალება - სხვადასხვა  ქვეყანაში გლობალურ პრობლემებთან დაკავშირებულ შესრულებულ ან შეუსრულებელი კონვენციის ან ვალდებულების შესახებ;

მასწავლებელი კითხვა - პასუხის რეჟიმით აჯამებენ ნასწავლ თემას.

 

 

ახალ მასალასთან კავშირის მიზნით, მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს უპასუხონ შემდეგ კითხვებს:

1.       რა არის ომი?

2.      რა განსხვავებაა მსოფლიო და რეგიონულ ომებს შორის?

3.      შეიძლება თუ არა მივიჩნიოთ მშვიდობისა და განიარაღების პრობლემა გლობალურ პრობლემად და რატომ?

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

საერთო საკლასო

სახელმძღვანელო: მე-11 კლასისგლობალურიგეოგრაფია. ავტ: . ბლიაძე, . ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012.

 

 

PowerPoint -ისპრეზენტაცია

(აღნიშნულირესურსიემსახურებაინფორმაციისშედეგიანადაღქმას)

 

7 წთ.

3.

 

აქტივობა N3სიღრმისეული წვდომა

აქტივობის მიზანი: რუკებსა და სტატისტიკურ ინფორმაციაზე მუშაობა.

 

აქტივობის აღწერა: მოსწავლეთა პასუხების მიოსმენის შემდეგ მასწავლებელი PowerPoint -ის სლაიდის დახმარებით ხსნის ტექსტს და  სთხოვს ერთ-ერთ მოსწავლეს ხმამაღლა წაიკითხოს (ტექსტი აღებულია გაკვეთილის გვ. 43 მაგალითი 1.) შემდეგ კი მიმართავს კლასს, გააანალიზონ სახელმძღვანელოში მოცემული ნახ. 8.2 (გვ. 42) და დაადგინონ, ის ქვეყნები:

1.       რომელმა ქვეყნებმაც ხელი მოაწერეს ბირთვული იარაღის გავრცელების წინააღმდეგ ხელშეკრულებას;

2.      რომელმა ქვეყნებმაც ხელი არ მოაწერა ამ ხელშეკრულებას;

3.      რომელი ქვეყნებია ეჭვმიტანილი ბირთვული იარაღის ფლობაში;

4.      რომელმა ქვეყნებმაც უარი თქვეს ბირთვულ იარაღზე.

 

 მოსწავლეების პასიუხების მოსმენის შემდეგ, მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გაანალიზონ სახელმძღვანელოში მოცემული შემდეგი ცხრილებიც.

 

1.       ნახ.8.3-ბირთვული იარაღის მარაგი მსოფლიოში,

2.       ნახ. 8.5-იარაღის მთავარი ექსპორტიორი და იმპორტიორი ქვეყნები;

3.      ნახ. 8.7-შეიარაღებაზე დახარჯული თანხები მსოფლიოს  ზოგიერთ ქვეყანაში;

4.       ნახ. 8.8 მსოფლიოს ზოგიერთი ქვეყნების უდიდესი არმიები.

 სტატისტიკური ინფორმაცის ანალიზის შედეგად მოსწავლეები აკეთებენ საკუთარ დასკვნებს, თუ  რომელი ქვეყნები ლიდერობენ მსოფლიოში: შეიარაღებაზე  დახარჯული თანხებით, იარაღის ყიდვა-გაყიდვით და არმიებით.

   თემის შეჯამების მიზნით იმართება დისკუსია - სჭირდება თუ არა მსოფლიოს ქვეყნებს შეიარაღება?

 

 

 

რუკის ანალიზი

 

 

 

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  დისკუსია

 

 

საერთო საკლასო

 

 

 

 

 

 

 

სახელმძღვანელო: ავტ: . ბლიაძე, . ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012.

PowerPoint -ის პრეზენტაცია

(რესურსები ემსახურება გაკვეთილის სიღრმისეულ წვდომას და აღქმის უნარის განვითარებას)

25 წთ

4.

აქტივობა  N4შეჯამება/რეფლექსია

 

აქტივობისმიზანი: გაკვეთილის შეჯამება;

 

აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს გაკვეთილს შემდეგი კითხვებით:

 

         რა იყო ჩვენი გაკვეთლის მიზანი?

         რამდენად საინტერესო იყო აღნიშნული თემა თქვენთვის?

         ხომ არ გაქვთ კითხვები?

 

 

 

კითხვა-პასუხი

 

საერთო საკლასო

დანართი N1

გაკვეთილის მიზანი

 

(რესურსი ემსახურება გაკვეთილის შეჯამებას)

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

აქტივობა N5- შეფასება  

 

აქტივობისმიზანი: მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის შეფასება;

აქტივობისაღწერა:მასწავლებელი კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკის მიხედვით აფასებს მოსწავლეების კოგნიტურუნარებს.

 

განმსაზღვრელი შეფასება

საერთო საკლასო

 

 

ინდივიდუალური

დანართი 2

კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკა

 

2წთ

6.

აქტივობა N6საშინაო დავალება

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა მოინიშნონ მომდევნო გაკვეთილისთვის მოსამზადებელი მასალა და დავალებები;

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს გადაშალონ გეოგრაფიის სახელმძღვანელო გვ. 41 -ზე და ჩაინიშნონ:

 

 

·         გაკვეთილის თემა&8მშვიდობა და განიარაღება გვ. 41-დან გვ. 43 -ის მაგალითის ჩათვლით.  (გაკვეთილის პირველი ნახევარი );

 

 

         შესასრულებელიდავალება - დაწერეთ ნარკვევი ,,მსოფლიო ქვეყნების, მშვიდობა და უსაფრთხოება“.

 

 

ინსტრუქტაჟი

 

მთელიკლასი

 

 

 

 

 

 

სახელმძღვანელო: ავტ: . ბლიაძე, . ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012.

(რესურსისაჭიროაახალიგაკვეთილისადადავალებისჩასანიშნად)

1 წთ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

·         მოსწავლეს შეუძლია  ომის წარმოშობის მიზეზები ახსნა დასაბუთება; იცნობს მსოფლიო ქვეყნების სამხედრო-პოლიტიკურ პოტენციალს; განიხილავს  ქვეყნებს  მშვიდობისა და განიარაღების მიმართულების მიხედვით; მსჯელობს  ქვეყნების შეიარაღების საჭიროებასთან დაკავშირებით.

 

 


დანართი 2

კომპლექსური საკლასოაქტივობისშეფასებისრუბრიკა

 

კრიტერიუმები

 

3-5

6-7

8-9

10

წინარე  ცოდნის

გამოყენება

 

ვერიყენებსწინარეცოდნას

მეტნკლებადიყენებსწინარეცოდნას

ნაწილობრივიყენებსწინარეცოდნას

სრულფასოვნად იყენებსწინარეცოდნას

მსჯელობს, ქვეყნების მშვიდობისა და განიარაღების მნიშვნელობაზე; გამოხატავს საკუთარ აზრს, პოზიციას და საკითხს არგუმენტირებულად ასაბუთებს.

უჭირს მსჯელობა

მშვიდობიოსა და განიარაღების მნიშვნელობასთან დაკავშირებით; ვერ გამოხატავს საკუთარ აზრს.

ცდილობს იმსჯელოს მშვიდობისა და განიარაღების მნიშვნელობასთან დაკავშირებით, თუმცა უჭირს საკუთარი აზრისა და პოზიციის არგუმენტირება.

 

მსჯელობს მშვიდობისა და განიარაღების მნიშვნელობასთან დაკავშირებით,

შეუძლია საკუთარი დასკვნების გაკეთება.

 

მსჯელობს, ქვეყნების მშვიდობისა და განიარაღების მნიშვნელობასთან დაკავშირებით; გამოხატავს საკუთარ აზრს, პოზიციას და ყველა საკითხებს ასათუთებს არგუმენტირებულად.

დისკუსიაში მონაწილეობა და მოსაზრების არგუმენტირება

 

 

 

მოსაზრებაარაქვს, ვერამყარებსსაკითხთანკავშირს.

მოსაზრება მოკლებულია ლოგიკურ კავშირს, საკითხი არა არის გამყარებული ფაქტებით.

მოსაზრების გასამყარებლად გამოყენებულია სადავო ცნებები და ფაქტები

მოსაზრება ორიგინალურია და გამყარებულია ფაქტებითა და მცნებებით, არისლოგიკური კავშირი მცნებებთან.

სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება.

არ უსმენს სხვებს და არ აცდის სხვას საუბრის დამთავრებას.

 

 

უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას.

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.

 

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას, მაშინაც კი როცა არ ეთანხმება მასს.

 

გაკვეთილისმიზანიდანართი 1

თქვენ შეძლებთ:

 

Ø  კითხვა-პასუხის რეჯიმით გაიხსენოთ, ომის წარმოშობის მიზეზებს;

Ø  რუკების ანალიზით გაეცნოთ მსოფლიოს ქვეყნების სამხედრი-პოლიტიკურ პოტენციალს;

Ø  დისკუსიით იმსჯელებთ,   მშვიდობისა და განიარაღების მნიშვნელობაზე და გამოთქვა მოსაზრებაქვეყნებში შეიარაღებაზე დაზოგილ ხარჯების სარგებელთან დაკავშირებით.

 

სახელი და გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

 

თარიღი:29.10.2020.

 


გაკვეთილის გეგმა N 3

მასწავლებლის სახელი, გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

საგანი: გეოგრაფია 

სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზისო/112 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 26 მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.

გაკვთილის თემა: მშვიდობა და განიარაღება -მეორე საათი

 

 

გაკვეთილის მიზანია: მოსწავლეები გაეცნობიან ახალი ტერმინების მნიშვნელობას: მილიტარიზაცია,

დემილიტარიზაცია და კონვერსია; განიხილავენ, ქვეყანებს შეიარაღებაზე დაზოგილ ხარჯების მიხედვით და შეაფასებენ

მისგან მიღებულ  სოციალურ-ეკონომიკურ შედეგებს.

 

 

გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან :



გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება ესგ-ს საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს: გარემო და ეკონომიკა და გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა  თანხვედრაშია  ეროვნული  სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა და  მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა თანხვედრაშია მოცემულ პერიოდთან.

 

 

მიმართულება: გარემო და ეკონომიკა

 

გეო.XI.2.მოსწავლეს შეუძლია  სოციალურ-ეკონომიკური ხასიათის გლობალური პრობლემების ანალიზი.   

 

შედეგითვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:

 

  • გამოთქვამს მოსაზრებას, რა სოციალური და ეკონომიკური სარგებელის მოტანა შეუძლია შეიარაღებაზე დაზოგილ ხარჯებს;

 

მიმართულება: გარემოდასოციალურისისტემები

გეო.XI.4.  მოსწავლესშეუძლიაპოლიტიკურიხასიათისგლობალურპრობლემებზემსჯელობა.

 

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

  • მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე (სტატისტიკურიმონაცემები, მასმედია) აანალიზებს მსოფლიოს ქვეყნების სამხედრო-პოლიტიკურ პოტენციალს და გამოთქვამს მოსაზრებას, თუ რა წვლილი შეიძლება შეიტანოს თითოეულმა მოქალაქემ და ქვეყანამ მსოფლიოში მშვიდობისა და განიარაღების საქმეში;
  • ირჩევს და ეცნობა (საინფორმაციო საშუალებებიდან ) ერთ-ერთი ქვეყნის მიერ გადადგმულ კონკრეტულ ნაბიჯებს განიარაღებისა და მშვიდობის შენარჩუნების საქმეში და შეიმუშავებს მოვლენების განვითარების შესაძლო პროგნოზს (სქემა, სცენარი)

 

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/

მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები

სასწავლო

რესურსები

დრო (წთ)

 

ონლაინ გაკვეთილებისთვის დამახასიათებელ ხარვეზების გამო მასწავლებელი ხუთი წუთით ადრე რეკავს მოსწავლეებთან, იწვევს ყველა მოსწავლეს. (ყველამოსწავლესჩართულიაქვსვიდეოთვალი)

ვერბალური

მთელი კლასი

კომპიუტერი

გაკვეთილის დაწყებამდე 5 წუთით ადრე

1.

აქტივობა  N1საორგანიზაციო საკითხები.

 

აქტივობისმიზანი:საგაკვეთილო პროცესისათვის მომზადება.

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ესალმება კლასაცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა და შეფასების რუბრიკა.

 

ვერბალური

საერთო საკლასო

 

 

ონლაინ ჟურნალი,

მე-11 კლასისგლობალურიგეოგრაფია. ავტ: მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012წ.

 

დანართი N1

გაკვეთილისმიზანი

 

დანართი 2

კომპლექსური საკლასოაქტივობისშეფასებისრუბრიკა (აღნიშნულირესურსებიემსახურება, მოსწავლეებისშეფასება, გამჭვირვალე,

 ობიექტურიდარელევანტურიიყოს).

PowerPoint -ის პრეზენტაცია.

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

 

2წთ

2.

აქტივობაN2 - გონებრივი იერიში

აქტივობის მიზანი: განვლილი მასალისა და დავალების შემოწმება.

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს წარმოადგინონ  წინა გაკვეთილზე მიცემული დავალება - ,,მსოფლიო ქვეყნების მშვიდობა და უსაფრთხოება“.

მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს დავალებას და აძლევს მოსწავლეებს განმავითარებელ შეფასებას.

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

ინდივიდუალური

 

 

 

 

 

 

სახელმძღვანელო: გლობალური გეოგრაფია, ავტ: მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.

საშინაო დავალების რვეული.

 

(რესურსები ემსახურება დავალებისა და ნასწავლი მასალის შემოწმებას)

5წთ

3.

აქტივობაN3- ახალი ცოდნის კონსტრუირება (აგება)

აქტივობის მიზანი: ასოციაციური რუკისა დახმარებით ახალი ინფორმაციის გაგება-გააზრება.

აქტივობის აღწერა: მასწავლებლის თხოვნით მოსწავლეები ეცნობიან ლექსიკონის ტერმინებს - დელიმიტარიზაცია, კონვერსია. შემდეგ წერს სიტყვას,,მილიტარიზაცია“ და სთხოვს მოსწავლეებს, ჩამოთვალონ მილიტარიზაციის უარყოფითი შედეგები. (მუშაობა ხდება PowerPoint -ის სლაიდზე, მოსწავლეების ვერსიებს მასწავლებელი აფიქსირებს ასოციაციურ რუკაზე) პასუხების მოსმენის შემდეგ, მასწავლებელი აჩვენებს შემდეგ სლაიდს  - მილიტარიზაციის უარყოფითი შედეგების ცხრილს (აღებულია წიგნიდან გვ. 43 ნახ. 8.4) და სთხოვს მოსწავლეებს შეადარონ თავიანთ პასუხები.

-          

 

 

 

 

ასოციაციური რუკა

 

 

კითხვა-პასუხი

მთელი კლასი

 

PowerPoint -ის პრეზენტაცია

 

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

10 წთ

4.

აქტივობაN4- სიღრმისეული წვდომა

 

აქტივობის მიზანი: რუკების ანალიზით ახალი ინფორმაციის -მიღება, გააზრება და შეფასება.

აქტივობის აღწერა: მასწავლებლი მოსწავლეებს სთხოვს გადაშალონ წიგნი და

დაადგინონ:

ა) გვ.44 ნახ. 8.6-ის მიხედვით  როგორია სამხედრო ხარჯების ხვედრითი წილი მსოფლიო ქვეყნების მშპ-ში?

 

ბ) გვ. 47  ნახ. 8.9-ის მიხედვით რომელია მსოფლიოს მშვიდობის მოყვარე და ნაკლებად მშვიდობის მოყვარე ქვეყნები. 

(რუკები  გაზიარებულია PowerPoint -ის ეკრანზეც).

 

   პასუხების მოსმენის შემდეგ სვამს შემდეგ კითხვას:

-         რა მიზნით შეიძლება იქნას გამოყენებული შეიარაღების შემცირების გამოთავისუფლებული თანხა?

   შემდეგ კი სთხოვს მოსწავლეებს: ,,წარმოიდგინონ, რომ თითოეული მათგანი ,,მსოფლიოს მთავრობის“ ხელმძღვანელია. ჩამოთვალონ კაცობრიობის რომელი პრობლემის გადასაჭრელად გამოიყენებენ  განიარაღებაზე გაწეულ ეკონომიიდან მიღებულ 1 ტრილიონ დოლარს“.

 

 

 

რუკების ანალიზი

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

მცირე დისკუსია

 

 

 

 

მთელი კლასი

 

 

ინდივიდუალური

სახელმძღვანელო: გლობალური გეოგრაფია მე-11 კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე,  გ. ჭანტურია.

(რესურსები ემსახურებ აგაკვეთილის გაგება-გააზრებას)

 

PowerPoint -ის პრეზენტაცია

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

18 წუთი

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

აქტივობა  N5 შეჯამება/ ეფლექსია

 

აქტივობის მიზანი: გაკვეთილის შეჯამება;

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს გაკვეთილს შემდეგი კითხვებით

          რა იყო ჩვენი გაკვეთლის მიზანი?

          რამდენად საინტერესო იყო აღნიშნული თემა თქვენთვის?

         ხომ არ გაქვთ კითხვები?

 

კითხვა-პასუხი

 

საერთო საკლასო

დანართი N1

გაკვეთილის მიზანი

 

(რესურსიემსახურებაგაკვეთილისშეჯამებას)

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

აქტივობა N6- შეფასება  

 

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის შეფასება;

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკის მიხედვით აფასებს მოსწავლეების კოგნიტურ უნარებს.

 

განმსაზღვრელი შეფასება

მთელი კლასი

დანართი 2

კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკა

 

2წთ

7.

აქტივობა N7 -  საშინაო დავალება

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა მოინიშნონ მომდევნო გაკვეთილისთვის მოსამზადებელი მასალა და დავალებები;

 

აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს  ჩაინიშნონ გაკვეთილი და  დავალება.

·         გაკვეთილის თემა&8მშვიდობა და განიარაღება 43 -დან 47 -მდე (გაკვეთილიის მეორე ნახევარი);

 

·         შესასრულებელიდავალება - დაწერონ მოკლე ესე, თუ რა წვლილის შეტანა შეუძლია თითოეულ მოქალაქეს და ქვეყანას

მსოფლიოში მშვიდობისა და განიარა-

              ღების საქმეში.

 

ინსტრუქტაჟი

საერთო-საკლასო

 

სახელმძღვანელო: საქართველოს გეოგრაფია მე-11 კლასი,

ავტ. მ. ბლიაძე,

გ. ჭანტურია.

 

1 წთ.

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

მოსწავლეები იცნობენ ახალ ტერმინებს მნიშვნელობას: მილიტარიზაცია,დემილიტარიზაცია და კონვერსია; არგუმენტირებულად ახასიათებენ ქვეყანებს შეიარაღებაზე დაზოგილ ხარჯების მიხედვით და ადეკვატურად აფასებენ  მისგან მიღებულ  სოციალურ-ეკონომიკურ შედეგებს.

 

კომპლექსური საკლასოაქტივობისშეფასებისრუბრიკა                             დანართი N2

 

კრიტერიუმები

 

1-5

6-7

8-9

10

წინარე  ცოდნის

გამოყენება

 

ვერიყენებსწინარეცოდნას

მეტნკლებადიყენებსწინარეცოდნას

ნაწილობრივიყენებსწინარეცოდნას

სრულფასოვნად იყენებსწინარეცოდნას

მსჯელობს, ქვეყნებში, შეიარაღებაზე დაზოგილი ხარჯებიდან მიღებულ   სოციალური და ეკონომიკური სარგებელთან დაკავშირებით.

უჭირსმსჯელობა, ქვეყნებში, შეიარაღებაზე დაზოგილი ხარჯებიდან მიღებულ   სოციალური და ეკონომიკური სარგებელთან დაკავშირებით.

 

ცდილობსიმსჯელოსქვეყნებში, შეიარაღებაზე დაზოგილი ხარჯებიდან მიღებულ   სოციალური და ეკონომიკური სარგებელთან დაკავშირებით.

 

მსჯელობსქვეყნებში, შეიარაღებაზე დაზოგილი ხარჯებიდან მიღებულ   სოციალური და ეკონომიკური სარგებელთან დაკავშირებით.

მსჯელობს, მსჯელობს, ქვეყნებში, შეიარაღებაზე დაზოგილი ხარჯებიდან მიღებულ   სოციალური და ეკონომიკური სარგებელთან დაკავშირებით.გამოხატავს საკუთარ აზრს, პოზიციას და ყველა საკითხებს ასათუთებს არგუმენტირებულად.

დისკუსიაში მონაწილეობა და მოსაზრების არგუმენტირება

მოსაზრებაარაქვს , ვერამყარებსსაკითხთანკავშირს.

მოსაზრება მოკლებულია ლოგიკურ კავშირს, საკითხი არა არის გამყარებული ფაქტებით.

მოსაზრების გასამყარებლად გამოყენებულია სადავო ცნებები და ფაქტები

მოსაზრება ორიგინალურია და გამყარებულია ფაქტებითა და მცნებებით, არისლოგიკური კავშირი მცნებებთან.

სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება.

არ უსმენს სხვებს და არ აცდის სხვას საუბრის დამთავრებას.

 

 

 

უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას.

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.

 

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას, მაშინაც კი როცა არ ეთანხმება მასს.

 

 

 

 

გაკვეთილის მიზანიდანართი 1

 

თქვენ შეძლებ

     -  ლექსიკონის დახმრებით  ახალი ტერმინების გაცნობას: მილიტარიზაცია, დემილიტარიზაცია და კონვერსია;

·         -  რუკების, დიაგრამებისა და ცხრილების ანალიზით,  განიხილავენ,ქვეყანებს  შეიარაღებაზე დაზოგილ ხარჯების მიხედვით

        - დისკუსიით შეაჯამებთ მასალას და გამოთქვამს მოსაზრებას, რა სოციალური და ეკონომიკური სარგებელის მოტანა შეუძლია შეიარაღებაზე დაზოგილ ხარჯებს;

 

·       


სახელი და გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

თარიღი: 03.11.2020.


 

                                       გაკვეთილის გეგმა N 4

 

მასწავლებლის სახელი, გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

საგანი: გეოგრაფია 

სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზისო/112 კლასი

მოსწავლეთა რაოდენობა: 26მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.

გაკვთილის თემა: კონფლიქტების გეოგრაფა 

 გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლეები გაიხსენებენ მშვიდობისა და განიარაღების საკითხებს; გაეცნობიან ქვეყნებში სხვადასხვა კონფლიქტის წარმოშობის მიზეზებს; გააანალიზებენ  კონფლიქტის შედეგებს  და მაშტაბურ ხასიათს; იმსჯელებენ პრობლემის მოგვარების შესაძლო ღონისძიებებზე.

 გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან :



 

გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება ესგ-ს საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს: გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა  თანხვედრაშია  ეროვნული  სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა და  მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა თანხვედრაშია მოცემულ პერიოდთან.

 

 

 

 

მიმართულება: გარემო და სოციალური სისტემები

 

გეო.XI.4.მოსწავლეს შეუძლიაპოლიტიკური ხასიათის გლობალურ პრობლემებზე მსჯელობა.

 

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:

 

·        აანალიზებს პოლიტიკური ხასიათის გლობალური პრობლემების წარმოშობას, განვითარებას და სივრცობრივ თავისებურებებს. გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას აღნიშნული საკითხისადმი;

·        ადგენს მიზეზშედეგობრივ კავშირებს ომების, ეთნოკონფლიქტებისა და ტერორიზმის წარმოშობას, გამოვლინების ფორმებსა და სივრცობრივ თავისებურებებს შორის;

·        მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე მსოფლიოში და საქართველოში არსებული ეთნოკონფლიქტების და გახმაურებული ტერაქტების შესახებ; ადგენს "ცხელი წერტილების" რუკას.

 

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/

მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები

 

სასწავლო

რესურსები

დრო (წთ)

1.

ონლაინ გაკვეთილებისთვის დამახასიათებელ ხარვეზების გამო მასწავლებელი ხუთი წუთით ადრე რეკავს მოსწავლეებთან, იწვევს ყველა მოსწავლეს. (ყველა მოსწავლეს ჩართული აქვს ვიდეო თვალი)

ვერბალური

მთელიკლასი

ლეპტოპი; ინტერნეტ კავშირი.

გაკვეთილის დაწყებამდე 5 წუთით ადრე

2

აქტივობა  N1საორგანიზაციო საკითხები.

აქტივობისმიზანი:საგაკვეთილო პროცესისათვის მომზადება.

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ესალმება კლასს. აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა და შეფასების რუბრიკა.

 

ვერბალური

საერთო საკლასო

 

 

ონლაინ ჟურნალი,

მე-11 კლასისგლობალურიგეოგრაფია. ავტ: მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012წ.

 

დანართი N1

გაკვეთილისმიზანი

 

დანართი 2

საკლასოაქტივობისშეფასებისრუბრიკა

 (აღნიშნულირესურსებიემსახურება, მოსწავლეებისშეფასება, გამჭვირვალე,

 ობიექტურიდარელევანტურიიყოს).

რესურსების ჩვენება ხდება PowerPoint -ის პრეზენტაციის დახმარებით.

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

2 წთ

3.

აქტივობაN2 - გამოწვევა

 

აქტივობის მიზანი: განვლილი მასალისა და დავალების შემოწმება.

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს წარმოადგინონ  წინა გაკვეთილზე მიცემული ესეს დავალება - რა წვლილის შეტანა შეუძლია თითოეულ მოქალაქეს და ქვეყანას მსოფლიოში მშვიდობისა და განიარაღების საქმეში.

(დავალების წაკითხვა ხდება შემთხვეთი შერჩევით)

 

პასუხების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს ნასწავლ მასალას  და მოსწავლეებს აძლევს განმავითარებელ შეფასებას.

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

ინდივიდუალური

 

 

 

 

 

 

საშინაო დავალების რვეული.

სახელმძღვანელო: გლობალური გეოგრაფია მე-11 კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.

 

(აღნიშნული რესურსები ემსახურება, განვლილი მასალისა და დავალების შემოწმება.)

 

 

4წთ

4.

აქტივობაN3 - პროვოცირება

 

აქტივობის მიზანი- ტექსტის ანალიზი.

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს აცნობს ორ განსხვავებულ სიტუაციას და სთხოვს ტექსტის მოსმენის შემდეგ  უპასუხონ კითხვებს (ტექსტები გაზიარებულია PowerPoint -ის სლაიდით).

 

კითხვები:

1.      აღნიშნულ სიტუაციაში რა არის კონფლიქტის წარმოქმნის მიზეზი?

2.      ვინ არიან კონფლიქტში მონაწილე მხარეები?

3.      რა ტიპის კონფლიქტია აღწერილი?

 

სიტუაცია 1.

 

მცხუნვარე მზე ამოცურდა აღმოსავლეთიდან, ნავთობჭაბურღილთან მუშები გამოჩნდნენ. დაიწყო ჩვეულიბრივ სამუშაო დილა. მოულოდნელად ცაზე თვითფრინავები გამოჩნდა. დაიწყო დაბომბვა. რამდენიმე წუთში ქალაქი გვამებით, დანგრეული სახლებითა და კვამლით აივსო. უდაბნოს ხვატს ხანძარის სიმხურვალე დაემატა. წუთებში დაირღვა სიმშვიდე დიდხანს ესმოდა ქვეყნის ხელისუფლებას გაფრთხილებები და მუქარა, მაგრამ მათ არაფერი იღონეს სიტუაციის განსამუხტად. ომი დაიწყო. ინციდენტს საერთაშორისო ორგანიზაციები გამოეხმაურა.

 

სიტუაცია 2.

 

აღნიშნულ რაიონში ტყეს ქარდაცვითი და ნიადაგდაცვითი მნიშვნელობა აქვს. არადა რაიონი წლების განმავლობაში განიცდის სათბობის დეფიციტს, ამიტომ მოსახლეობის ძირითადი ნაწილი გასათბობად შეშას იყენებს. რამდენიმე წელიწადში ტყე თითქმის მთლიანად გაიჩეხა, რამაც მეწყერის ზონების გააქტიურება გამოიწვია. მოსახლეობის უსაფრთხოებას პრობლემები შეექმნა, რის გამოც რაიონში სასტიკად აიკრძალა ხის მოჭრა. მოსახლეობა სათბობის გარეშე დარჩა, რამაც გამოიწვია დაპირისპირება  ადგილობრივ მთავრობასა და მოსახლეობას შორის.


პასუხების მოსმენის შემდეგ, მასწავლებლის თხოვნით მოსწავლეები იხსენებენ კიდევ რა სახის კონფლიქტებს იცნობენ, საუბრობენ მათ წარმოქმნის მიზეზებსა და მაშტაბებზე.

 

 

 

   

 

კითხვა-პასუხი

 

 

დისკუსია

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ინდივიდუალური

 

PowerPoint -ის პრეზენტაცია.

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

 

10 წთ

5.

 აქტივობა N4 - მინი ლექცია და დისკუსია

აქტივობის მიზანი: სიტუაციური მაგალითის ანალიზი.

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ატარებს მინი ლექციას კონფლიქტების შესახებ. შემდეგ სთხოვს კლასს გადაშალონ სახელმძღვანელო გვ. 48 -ზე და გაეცნონ მაგალითს 1. რომლის გაცნობის შემდეგ, უნდა დაასახელონ სამი არგუმენტი ისრაელის პოზიციის გასამყარებლად და სამი არგუმენტი არაბული ქვეყნების პოზიციის გასამყარებლად.

 

 

 

ისრაელის არგუმენტი

არაბული ქვეყნების არგუმენტი

 

 

 

 

 

არგუმენტების მოსმენის შემდეგ იმართება დისკუსია ქვეყნებს შორის  პრობლემის მოგვარებასთან დაკავშირებით.

 

   თემის შეჯამების მიზნით მასწავლებელი სვამს კითხვას: - როგორ წარმოგიდგენიათ მსოფლიო ომის გარეშე?

 პასუხების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი აჯამებს საკითხს და მოსწავლეებს აძლევს გამნავითარებელ შეფასებას.

 

 

მინი ლექცია და დისკუსია

 

წიგნზე მუშაობა

მთელი კლასი

კალამი, თაბახის ფურცელზე დახაზული ,,ფიშბონის სქემ

 

(რესურსი ეხმარება

ფაქტებისა და მოვლენების დახარისხებას)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18 წთ

 

6.

 აქტივობა N5 - შეჯამება/რეფლექსია

აქტივობის მიზანი: მოსწავლემ შეძლოს, საკუთარი შეხედულებების ლაკონურად და სწრაფად გადმოცემა ახალი თემის მიმართ.

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს  3,2,1 მეთოდის დახმარებით დაასახელონ:

 

3 რამ, რამაც დამაინტერესა

2 რამ,რაზეც მეტი მინდა გავიგო

1 რამ, რასაც გავაკრიტიკებდი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

მასწავლებელი მოსწავლეების პასუხებს აფიქსირებს ზეპირად.

 

 

3,2,1 მეთოდის

 

ინდივიდუალური

 

PowerPoint -ის პრეზენტაცია.

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

 

3წთ

7.

აქტივობა N 6- შეფასება

 

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის შეფასება.

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი საკლასო აქტივობის ანალიტიკური რუბრიკის მიხედვით აფასებს მოსწავლეების კოგნიტურ უნარებს.

 

შეფასება

 

ინდივიდუალური

 

 

დანართი N3

 

საკლასო აქტივობისშეფასების რუბრიკა

 

2 წთ

8.

აქტივობა N7 -  საშინაო დავალება

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეებმა მოინიშნონ მომდევნო გაკვეთილისთვის მოსამზადებელი მასალა და დავალებები;

 

აქტივობის აღწერა:მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს ჩატარებულ აქტივობებს და სთხოვს მოსწავლეებს ჩაინიშნონ:

 

 

·         გაკვეთილის თემა&9 კონფლიქტების გეოგრაფია

·         შესასრულებელიდავალება - განიხილეთ გვ.49 ნახ. 9.1 - ,,ომებისა და კონფლიქტების გეოგრაფიის“ რუკა. ამოირჩიეთ მათგან ერთი რომელიმე კონფლიქტის ზონა და მოიძიეთ მის შესახებ ინფორმაცია.

ინსტრუქტაჟი

საერთო-საკლასო

 

სახელმძღვანელო: საქართველოს გეოგრაფია მე-11 კლასი,

ავტ. მ. ბლიაძე,

გ. ჭანტურია.

 

1 წთ.

 

გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:

მოსწავლეებს  შეუძლიათ, ქვეყნებს შორის  კონფლიქტების წარმოშობის მიზეზებზე მსჯელობა; სიტუაციის ანალიზი და  კონფლიქტების  მოგვარების შესაძლო ღონი

 

კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკა                        დანართი N2

 

კრიტერიუმები

 

1-5

6-7

8-9

10

წინარე  ცოდნის

გამოყენება

 

ვერიყენებსწინარეცოდნას

მეტნკლებადიყენებსწინარეცოდნას

ნაწილობრივიყენებსწინარეცოდნას

სრულფასოვნად იყენებსწინარეცოდნას

მსჯელობს, ქვეყნებშ შორის კონფლიქტების წარმოშობის მიზეზებზე და გავრცელების არეალზე.

უჭირსმსჯელობა,

ქვეყნებს შორის კონფლიქტების წარმოშობის მიზეზებზე და ვერ ასახელებას გავრცელების არეალს.

ცდილობსიმსჯელოს

ქვეყნებს შორის კონფლიქტების წარმოშობის მიზეზებზე, თუმცა  უჭირს გავრცელების არეალის დასახელება

მსჯელობსქვეყნებს შორის კონფლიქტების წარმოშობის მიზეზებზე და ასახელებს გავრცელების არეალს.

მსჯელობს და არგუმენტირებულად ასაბუთებს  ქვეყნებს შორის კონფლიქტების წარმოშობის მიზეზებს და ასახელებს  კონფლიქტის გავრცელების არეალს.

დისკუსიაში მონაწილეობა და მოსაზრების არგუმენტირება

მოსაზრებაარაქვს, ვერამყარებსსაკითხთანკავშირს.

მოსაზრება მოკლებულია ლოგიკურ კავშირს, საკითხი არა არის გამყარებული ფაქტებით.

მოსაზრების გასამყარებლად გამოყენებულია სადავო ცნებები და ფაქტები

მოსაზრება ორიგინალურია და გამყარებულია ფაქტებითა და მცნებებით, არისლოგიკური კავშირი

მცნებებთან.

სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება.

არ უსმენს სხვებს და არ აცდის სხვას საუბრის დამთავრებას.

 

 

 

უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას.

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.

 

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას, მაშინაც კი როცა არ ეთანხმება მასს.

 

 


 

 

                              გაკვეთილის მიზანი                                  დანართი N1

 

  თქვენ შეძლებთ

 

Ø  სიტუაციური ამოცანების დახმარებით, გაეცნობით ქვეყნებში სხვადასხვა კონფლიქტის წარმოშობის მიზეზებს;

 

Ø  იმსჯელებთ კონფლიქტების  შედეგებზე  და მაშტაბურ ხასიაზე ;

 

Ø    დასახავთ კონფლიქტის მოგვარების შესაძლო ღონისძიებებს.

 

Ø  3,2,1 -ის მეთოდის დახმარებით შეაჯამებთ ახალ მასალას.

 

სახელი და გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

თარიღი: 05.11.2020

 




 
                                გაკვეთილის გეგმა N5
 
მასწავლებლის სახელი, გვარი : ეკატერინე გოგოლაძე

საგანი: გეოგრაფია 
სწავლების საფეხური/კლასი: საბაზისო/112 კლასი
მოსწავლეთა რაოდენობა: 26 მოსწავლე, სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.
გაკვთილის თემა: ტერორიზმის გეოგრაფია
 
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლეები გაიხსენებენ ვინ არიან ტერორისტები; დაასახელებენ ტერორიზმის რა სახეებს იცნობენ ; გაეცნობიან, ტერორის საშუალებებსა და ზემოქმედების ხერხებს; იმსჯელებენ, რა ხერხებითა და საშუალებებითაა შესაძლებელი ტერორიზმთან ბრძოლა.
 
 
გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან :


 
გაკვეთილის მიზანი შეესაბამება ესგ- საგნობრივი სტანდარტის მიმართულებებს: გარემო და სოციალური სისტემები. წარმოდგენილი გაკვეთილის გეგმა  თანხვედრაშია  ეროვნული  სასწავლო გეგმის მოთხოვნებსა და  მითითებულ ინდიკატორებთან. თემა თანხვედრაშია მოცემულ პერიოდთან.
 
მიმართულება: გარემო და სოციალური სისტემები
 
გეო.XI.4.მოსწავლეს შეუძლიაპოლიტიკური ხასიათის გლობალურ პრობლემებზე მსჯელობა.
 
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
 
·        აანალიზებს პოლიტიკური ხასიათის გლობალური პრობლემების წარმოშობას, განვითარებას და სივრცობრივ თავისებურებებს. გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას აღნიშნული საკითხისადმი;
·        ადგენს მიზეზშედეგობრივ კავშირებს ომების, ეთნოკონფლიქტებისა და ტერორიზმის წარმოშობას, გამოვლინების ფორმებსა და სივრცობრივ თავისებურებებს შორის;
·        მოიძიებს ინფორმაციას და ინფორმაციის საფუძველზეეცნობა მსოფლიო მნიშვნელობის ტერორისტულ ორგანიზაციებს და მათი მოქმედების არეალებს;
·        მოპოვებული ინფორმაციის საფუძველზე მსოფლიოში და საქართველოში არსებული ეთნოკონფლიქტების და გახმაურებული ტერაქტების შესახებ; ადგენს "ცხელი წერტილების" რუკას.
 
 

N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/

მეთოდები

კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები

სასწავლო

რესურსები

დრო (წთ)

1.

ონლაინ გაკვეთილებისთვის დამახასიათებელi ხარვეზების გამო მასწავლებელი ხუთი წუთით ადრე რეკავს მოსწავლეებთან, იწვევს ყველა მოსწავლეს. (ყველა მოსწავლეს ჩართული აქვს ვიდეო თვალი)

ვერბალური

მთელიკლასი

ლეპტოპი; ინტერნეტ კავშირი.

გაკვეთილის დაწყებამდე 5 წუთით ადრე

2

აქტივობა  N1საორგანიზაციო საკითხები.

აქტივობისმიზანი:საგაკვეთილო პროცესისათვის მომზადება.

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი ესალმება კლასს  აცნობს გაკვეთილის თემას, მიზნებსა და შეფასების რუბრიკა.

 

ვერბალური

საერთო საკლასო

 

 

მე-11 კლასის გლობალურიგეოგრაფია. ავტ: მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურიაგამომცემლობა - ბაკურსულაკაური 2012წ.

 

დანართი N1

გაკვეთილისმიზანი

 

დანართი 2

კომპლექსური საკლასო აქტივობისშეფასებისრუბრიკა

 (აღნიშნულირესურსებიემსახურება, მოსწავლეებისშეფასება, გამჭვირვალე,

 ობიექტურიდარელევანტურიიყოს).

რესურსების ჩვენება ხდება PowerPoint -ის პრეზენტაციის დახმარებით.

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

2 წთ

3.

აქტივობაN 2 -გამოწვევა

 

აქტივობის მიზანი: დავალებისა და ნასწავლი მასალის შემოწმება.

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს განიხილონ -,,ომებისა და კონფლიქტების გეოგრაფიის“ რუკიდან ერთერთი რეგიონი და დაახასიათონ, კონფლიქტის მიზეზებისა   და  მაშტაბური ხასიათის მიხედვით.

პასუხების მოსმენის შემდეგ მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს ნასწავლ მასალას და მოსწავლეებს აძლევს განმავითარებელ შეფასებას.

 

კითხვა-პასუხი

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ინდივიდუალური

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

საშინაო დავალების რვეული.

სახელმძღვანელო: გლობალური გეოგრაფია მე-11 კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.

 

 

 

 

6 წთ

4.

 

აქტივობა N3- პროვოცირება

 

აქტივობის მიზანი:  ფილმის დახმარებით ახალი მასალის ტრანსფორმაცია.

 

აქტივობის აღწერა: აქტივობის დაწყებამდე მასწავლებელი მოსწავლეებს აძლევს ინსტრუქციას: ეკრანზე გავაზიარებ დოკუმენტურ ფილმიდან ამონარიდს,  რომლიც ეხება პოლიტიკური ხასიათის ერთ-ერთ გლობალურ პრობლემას. ფილმის დასრულების შემდეგ, თქვენ უნდა ამოიცნოთ თუ რომელ პოლიტიკურ გლობალურ პრობლემას ეხებოდა ფილმი და გამოხატოთ  საკუთარ დამოკიდებულება აღნიშნული საკითხის მიმართ.

 

კითხვები:

1.      რომელ პოლიტიკურ გლობალურ პრობლემას ეხებოდა ფილმი?

2.      ვინ არიან ტერორისტები?

3.      როგორ ფიქრობთ, რა მიზნები ამოძრავებთ მათ?

ფილმის განხილვა

 

 

 

კითხვა-პასუხი

 

 

ინდივიდუალური

 

2001 წლის 11 სექტემბრის ტერაქტი ამერიკაში:

 

https://www.youtube.com/watch?v=-mvs-L8G9FU

 

(აღნიშნული რესური ემსახურება, მოსწავლეების პროვოცირებას ახალი მასალის მიმართ)

 

3 წთ

5.

აქტივობაN4 - სიღრმისეული წვდომა

 

აქტივობის მიზანი- სქემის ანალიზი

 

აქტივობის აღწერა - თემის სიღრმისეულად გაგების მიზნით მასწავლებელი მოსწავლეებს უსვამს კითხვას:  - ტერორისტების ძალადობის რა სახეებს იცნობენ?

 

პასუხების მოსმენის შემდეგ კი მასწავლებელი სთხოვს მოსწავლეებს გადაშალონ წიგნი გვ. 53 -ზე დააკვირდნენ  ნახ. 10.1 -ს ,,ტერორის საშუალებები და ზემოქმედების ხერხები “ , შეადარონ საკუთარი ვერსიები მოცემულ სქემას და შემდეგ, იმსჯელონ:

-          რა ხერხებითა და საშუალებებითაა შესაძლებელი ტერორიზმთან ბრძოლა?

 

-         რა როლს ასრულებს საერთაშორისო ორგანიზაციები ტერორიზმთან ბრძოლის საქმეში?

 

-         ტერორიზმის პრევენციების მიზნისთვის,  თქვენ როგორ ღონისძიებებს გაატარებდით?

სქემის ანალიზი

 

 

 

დისკუსია

 

 

 

 

 

 

ინდივიდუალური

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

სახელმძღვანელო: გლობალური გეოგრაფია მე-11 კლასი, ავტ. მ. ბლიაძე, გ. ჭანტურია გამომცემლობა - ბაკურ სულაკაური 2012წ.

 

ნახ. 10.1 -ის სქემია და სადისკუსიო კითხვები ნაჩვენებია  PowerPoint -ის პრეზენტაციაშიც

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ვიზუალურ-კინესთეტიკური უნარების განვითარებას)

 

 

25წთ.

6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

აქტივობა  N5 შეჯამება/ეფლექსია

 

აქტივობის მიზანი: გაკვეთილის შეჯამება;

 

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოკლედ აჯამებს გაკვეთილს შემდეგი კითხვებით

·         რა იყო ჩვენი გაკვეთლის მიზანი?

·         რამდენად საინტერესო იყო აღნიშნული თემა თქვენთვის?

·         ხომ არ გაქვთ კითხვები საკითხთან დაკავშირებით?

 

კითხვა-პასუხი

 

მთელი კლასი

დანართი N1

გაკვეთილის მიზანი

 

(რესურსი ემსახურება გაკვეთილის შეჯამებას)

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

აქტივობა N6- შეფასება  

 

აქტივობის მიზანი: მოსწავლეთა საგაკვეთილო აქტივობის შეფასება;

აქტივობისაღწერა:მასწავლებელი კომპლექსური საკლასო აქტივობის შეფასების რუბრიკის მიხედვით აფასებს მოსწავლეების კოგნიტურ უნარებს.

 

განმსაზღვრელი შეფასება

მთელი კლასი

დანართი 2

კომპლექსური საკლასოაქტივობისშეფასებისრუბრიკა

 

2წთ

8.

 აქტივობა N7-  საშინაო  დავალებ :

 

აქტივობის მიზანი: სასწავლი გაკვეთილისა და დავალებების ჩანიშვნა

აქტივობის აღწერა: მასწავლებელი მოსწავლეებს სთხოვს გადაშალონ გვ. 52 &10. ტერორიზმის გეოგრაფია;

 

დავალება: ტექსტისა და დამატებითი ინფორმაციის გამოყენებით შეადგინე ჩვენი პლანეტის ,,ცხელი წერტილების“ რუკა. აღნიშნე მასზე მნიშვნელოვანი კონფლიქტებისა და ტერაქტების ადგილები.

ინსტრუქტაჟი

საერთო-საკლასო

სახელმძღვანელო: საქართველოს გეოგრაფია მე-11 კლასი,

 ავტ. მ. ბლიაძე,

გ. ჭანტურია.

 

PowerPoint -ის პრეზენტაციის

(აღნიშნული რესურსი ემსახურება ინფორმაციის შედეგიანად  აღქმას)

 

 
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
მოსწავლეები იცნობენ ტერორიზმის გამოვლენის ფორმებს; ადეკვატურად აფასებენ მათ ქმედებებსა და ზემოქმედების ხერხებს; შეიმუშავებენ ტერორიზმთან ბრძოლის პრევენციულ ღონისძიებებს.
 
 
 
 
 
 
         შეფასება:
კომპლექსური საკლასოაქტივობისშეფასებისრუბრიკა

ქულები და კრიტერიუმები

9-10

7-8

6-5

1-4

წინარე  ცოდნის

გამოყენება

 

სრულფასოვნად იყენებსწინარეცოდნას

ნაწილობრივიყენებსწინარეცოდნას

 

მეტნკლებადიყენებსწინარეცოდნას

ვერიყენებსწინარეცოდნას

 

მსჯელობს ტერორისტების ქმედებებსა და ზემოქმედების ფორმებზე; შეიმუშავებენ მათთან ბრძოლის პრევენცილ ღონისძიებებს.

მსჯელობს და არგუმენტირებულად ასაბუთებს ტერორისტების ქმედებებსა და ზემოქმედების ფორმებზე; შეიმუშავებენ მათთან ბრძოლის პრევენცილ ღონისძიებებს.

მსჯელობს ტერორისტების ქმედებებსა და ზემოქმედების ფორმებზე; შეიმუშავებენ მათთან ბრძოლის პრევენცილ ღონისძიებებს.

ცდილობს იმსჯელოს ტერორისტების ქმედებებსა და ზემოქმედების ფორმებზე; თუმცა  ვერ  შეიმუშავებენ მათთან ბრძოლის პრევენცილ ღონისძიებებს.

 

უჭირსმსჯელობა, ტერორისტების ქმედებებსა და ზემოქმედების ფორმებზე; ვერ  შეიმუშავებენ მათთან ბრძოლის პრევენცილ ღონისძიებებს.

 

 

აქტიური მონაწილეობა

 

ყოველთვის მონაწილეობს და ხშირად წარმართავს კიდეც საკლასო მსჯელობას.

 

ყოველთვის მონაწილეობს.

 

ხშირად მონაწილეობს

 

იშვიათად ან საერთოდ არ მონაწილეობს.

საკუთარი აზრის დასაბუთებულად წარმოჩენა.

ყოველთვის დამაჯერებლად და არგუმენტირებულად წარმოადგენს თავის მოსაზრებას.

თითქმის ყოველთვის ასაბუთებს საკუთარ მოსაზრებას.

ხშირად ახერხებს საკუთარი აზრის დაფიქსირებას.

ხშირად ვერ ასაბუთებს საკუთარ აზრს.

სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემის დემონსტრირება.

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე კორექტულია და ამჟღავნებს სხვისი აზრის მიმართ პატივისცემას, მაშინაც კი როცა არ ეთანხმება მასს.

უსმენს სხვებს და საკუთარ მოსაზრებას გამოთქვამს მოსმენილზე დაყრდნობით.

უსმენს სხვებს და აცდის საუბრის დამთავრებას.

არ უსმენს სხვებს და არ აცდის სხვას საუბრის დამთავრებას.   

 

გაკვეთილის მიზანიდანართი 1
თქვენ შეძლებ
 
 
Ø  - ფილმის დახმარებით გაეცნობით ტერორისტების ქმედებებს;
Ø  - სქემის დახმარებით განიხილავთ, ტერორის საშუალებებსა და ზემოქმედების ხერხებს;
Ø  - დისკუსიით შეაჯამებთ მასალას და მოძებნით ტერორიზმთან ბრძოლის პრევენციულ ღონისძიებებს.
 
 
სახელი და გვარი: ეკატერინე გოგოლაძე

თარიღი: 10.11.2020